Rozpoznawanie działań cyberprzestępców

Jak bronić się przed phishingiem - pokazuje w nowej kampanii edukacyjnej Grupa Tauron. Głównym tematem akcji informacyjnej są zagrożenia, jakie niosą ze sobą tzw. przestępstwa phishingowe.

Koncern wyjaśnia, jak rozpoznać działania cyberprzestępców, jak nie dać się oszukać i jak reagować na tego typu działania. Phishing to metoda oszustwa polegająca na tym, że przestępcy podszywają się pod znane instytucje, firmy czy banki w celu wyłudzenia danych wrażliwych, a w konsekwencji także pieniędzy. To coraz bardziej popularny sposób działania przestępców. Na negatywne skutki phishingu szczególnie narażone są osoby, które nie posiadają wystarczającej wiedzy do bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii, nie znają metod wykorzystywanych przez oszustów, a więc nie wiedzą, jak się przed takimi przestępstwami ochronić.

- Okres pandemii oraz inwazja Rosji na Ukrainę sprawiają, że jesteśmy szczególnie narażeni na działania oszustów w przestrzeni internetowej. Dlatego właśnie teraz ważne jest, abyśmy potrafili rozpoznać i odpowiednio reagować na działania, co do których mamy podejrzenie, że mogą być formą oszustwa - tłumaczy Artur Michałowski, p.o. prezesa Tauron Polska Energia.

- Taka wiedza pozwoli nie tylko chronić dane osobowe, ale również sprawi, że przestępcy nie będą mieli dostępu do naszych pieniędzy - dodaje Michałowski.

Działania phishingowe są skuteczne, bo przestępcy odwołują się do emocji. Starają się na przykład wzbudzić naszą radość albo wywołać strach. Dlatego - jeżeli otrzymasz informację o niespodziewanej wygranej lub wezwanie do natychmiastowego przekazania pieniędzy za pomocą załączonego linka - powinieneś nabrać podejrzeń. Nie działaj pod wpływem chwili i nie klikaj w załączone linki.

Pamiętaj, żadna instytucja (ani bank, ani policja, ani jakikolwiek urząd) nie prosi o zapłatę należności na wskazane w wiadomościach dane. By wyłudzić dane osobowe lub pieniądze, oszust stara się upodobnić do oryginału. Na przykład wysyła wiadomość e-mail naśladującą jakąś firmę lub instytucję. Dlatego sprawdzaj adres nadawcy i weryfikuj - bez klikania - podany link.

Pamiętaj, już pobieżna ocena wyglądu maila pozwala wstępnie ocenić, czy na pewno masz do czynienia z autentyczną wiadomością. Oszusta najczęściej zdradzają błędy językowe, np. brak polskich znaków diakrytycznych (takich jak: „ą", „ę", „ż", „ś", „ź").

Do czasu aż nie upewnisz się, że wiadomość jest prawdziwa: nie klikaj w powiązane z nią linki, nie odpowiadaj, nie otwieraj załączników. Możesz też poinformować instytucję, pod którą podszywa się oszust, o incydencie. Dzięki temu będzie ona mogła podjąć odpowiednie działanie i ostrzec swoich klientów przed potencjalnym zagrożeniem.

Te i inne praktyczne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w internecie znajdują się w poradniku przygotowanym przez ekspertów Taurona. Bezpłatny poradnik można pobrać ze strony tauron.pl/bezpieczenstwo. W ramach kampanii „W internetowym oceanie nie daj się złapać na haczyk” na platformie lepiej.tauron.pl publikowany będzie również cykl artykułów związanych z bezpiecznym korzystaniem z internetu oraz rozpoznawaniem metod działania przestępców w sieci.

Źródło

Skomentuj artykuł: