Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Można stwierdzić, że taka decyzja mogła zostać podjęta w relatywnie dużym komforcie patrząc zarówno na dane z realnej gospodarki jak i ostatnie zachowanie rynków finansowych - pisze w komentarzu dr Jarosław Jamka, Chief Investment Officer w WealthSeed.
Jego zdaniem rynki finansowe od października br. są w trybie „risk-on”, co oznacza, że inwestorzy preferują ryzykowne aktywa m.in. z krajów Emerging Markets, w tym także z Polski. Od ostatniego posiedzenia RPP złotówka praktycznie pozostała na tym samym poziomie względem euro (4,71 w dniu 09.11.22 i 4,69 w dniu ogłoszenia decyzji o stopach - niemniej na początku października kurs złotówki wynosił aż 4,88 zł/euro).
Polskie akcje (WIG20) wzrosły od „dołka” z połowy października br. o 27,6% (od 13.10 do 06.12), a od ostatniego posiedzenia RPP o +5,4%. Podobnie od ostatniego posiedzenia RPP spadły rentowności polskich 10-letnich obligacji skarbowych o 106 punktów bazowych (z 7,66% na 6,60% - chociaż w październiku przekroczyły na chwilę granice 9%).
Według eksperta dane z realnej gospodarki generalnie też pozostawiły RPP spory komfort. Polska gospodarka coraz wyraźniej hamuje (słabsze okazały się dane miesięczne za październik jak produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna i płace). Dodatkowo sama inflacja (według szybkiego szacunku GUS) w listopadzie br. spadła do poziomu 17,4% (z 17,9% w październiku br.). To pierwszy spadek rocznej zmiany od lutego br., a także wynik sporo lepszy od konsensusu rynkowego, który oczekiwał odczytu w wysokości około 18,0%. Szczegóły inflacji były już mniej pozytywne, bo spadek rocznej dynamiki był spowodowany głównie spadkiem cen energii, a najważniejsza inflacja bazowa miała dodatni wpływ na roczną dynamikę inflacji.
Zdaniem Jarosława Jamki najważniejsze zmiany w komunikacie RPP po jej ostatnim posiedzeniu względem komunikatu po posiedzeniu z dnia 9 listopada br. są następujące:
- RPP zwróciła uwagę na dalsze spowalnianie aktywności w największych gospodarkach rozwiniętych;
- RPP zwróciła uwagę, że w części gospodarek nastąpił pewien spadek inflacji (z powodu cen energii, ustępowania zaburzeń w globalnych łańcuchach dostaw, oraz spadku cen produkcji);
- RPP zwróciła uwagę, że „w gospodarkach regionu Europy Środkowo-Wschodniej część banków centralnych – po wcześniejszych znaczących podwyżkach stóp procentowych - w ostatnim okresie utrzymywała stopy procentowe na niezmienionym poziomie”;
- RPP opisując stan polskiej gospodarki zwróciła uwagę na dalsze spowolnienie wzrostu gospodarczego, a stan rynku pracy opisała jako dobry (w listopadowym komunikacie rynek pracy został opisany jako bardzo dobry).