Ruszają prace nad nową polityką przemysłową Polski. Minister mówi o pięciu osiach

Nową politykę przemysłową Polski wyznaczy pięć osi: cyfryzacja przemysłu, myślenie w kategoriach bezpieczeństwa, lokalność produkcji, Zielony Ład oraz nowoczesne społeczeństwo - ogłosił dziś wicepremier Jarosław Gowin.

Minister rozwoju, pracy i technologii poinformował o rozpoczęciu prac nad nową polityką przemysłową. Jak stwierdził Gowin, polityka ta zostanie wpisana w ramy, wyznaczone przez pięć osi.

Pierwszą osią ma być cyfryzacja przemysłu, rozumiana m.in. jako złożony i zaawansowany technicznie proces wykorzystania dużych zbiorów danych.

Stawiamy na przemysł 4.0

oświadczył Gowin.

Drugą osią ma być „powrót do myślenia o przemyśle w kategoriach bezpieczeństwa”. Według Gowina, dotyczy to np. produktów, których wytwarzanie ulokowano na innych kontynentach z powodu niższych kosztów.

Dziś celem musi być odtworzenie zdolności produkcyjnych określonych wyrobów medycznych i farmaceutycznych

wyjaśnił wicepremier.

Trzecią osią ma być położenie nacisku na lokalność produkcji przemysłowej. Gowin stwierdził, że uzależnienie krajowej produkcji od niezdywersyfikowanego importu półproduktów to znaczący czynnik ryzyka, dywersyfikacja i skrócenie łańcuchów dostaw do szansa budowania kompetencji i mocy w przyszłościowych branżach.

Czwartą osią ma być Zielony Ład, gospodarka obiegu zamkniętego i niskoemisyjność. To wielkie wyzwanie, ale i szansa dla polskich producentów

ocenił wicepremier.

Piątą osią ma być nowoczesne społeczeństwo. Nowe technologie stworzą nowe miejsca pracy, ale aby proces ten przebiegł harmonijnie potrzebna jest polityka rozwoju kompetencji dopasowanych do wykorzystywanych w gospodarce narzędzi, a także regularne aktualizowanie i zmiana umiejętności i kompetencji pracowników

wyjaśnił wicepremier.

Podstawowa zasada brzmi: +3 razy P+, a nawet +3 razy Pl+ - polski przemysł, polskie technologie i polskie produkty

powiedział Gowin.

Polski przemysł oznacza firmy działające w naszym kraju. Polskie technologie, to technologie wypracowane w polskich firmach i na polskich uczelniach, bo w dzisiejszym świecie siła przemysłu sprowadza się do pytania czy posiadamy naszą własność intelektualną, własne rozwiązania wdrożone do produkcji. Polskie produkty to konkurencyjne produkty wysokiej jakości wyprodukowane w Polsce

dodał.

Zdaniem Gowina zasada "3 razy Pl" będzie nowym impulsem rozwojowym dla rodzimego przemysłu i wzrostu jego produktywności.

Podkreślił, że jeżeli poziom życia Polaków ma się konsekwentnie podnosić, to warunkiem niezbędnym jest własny przemysł. Przemysł silny innowacyjny i konkurencyjny.

Źródło

Skomentuj artykuł: