Rząd chce zwiększyć emerytury rolnicze

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która zmienia sposoby naliczania emerytur rolniczych. Zaproponowane rozwiązanie efektywnie doprowadzi do faktycznego zrównania z emeryturą z ZUS.

Rolnicy będą mogli także uzyskać dodatek do emerytur rolniczych. - Obowiązkiem państwa jest zapewnić rolnikom bezpieczeństwo ekonomiczne i prawne. To oni zapewniają naszemu państwu bezpieczeństwo żywnościowe, a swoją ciężką pracą przyczyniają się do rozwoju Polski - podkreśla premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki.

Dziś kwoty emerytur z KRUS i ZUS znacznie się różnią. Obecnie wysokość emerytury z KRUS jest ustalana w oparciu o tzw. emeryturę podstawową. - Dzięki nowemu rozwiązaniu, zmieni się sposób waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych, przez powiązanie wysokości emerytury podstawowej w KRUS z wysokością najniższej emerytury z ZUS - wyjaśnił premier. Jeżeli rolnik wypracuje 25 lat, będzie uprawniony do otrzymywania emerytury rolniczej w wysokości minimalnej emerytury z ZUS.

Ponadto, możliwe będzie uzyskiwanie dodatku do emerytur rolniczych. Zapewniał to będzie mechanizm rekompensujący opłacanie podwójnej oraz dodatkowej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe z tytułu:

- prowadzenia – oprócz działalności rolniczej – dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej;
- prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha.

Od czerwca 2022 r. obowiązuje rozwiązanie, które pozwala rolnikom, którzy nadal gospodarują, pobierać także emeryturę rolniczą. Przyjęte przez rząd rozwiązania to kolejny element dojścia do sprawiedliwości i powiązania emerytury z KRUS z najniższą emeryturą w ZUS.

– Polska wieś jest gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego w całym kraju. Dzisiaj spłacamy dług wdzięczności wobec jej mieszkańców – powiedział premier prezentując przyjęte przez Radę Ministrów nowe regulacje dotyczące emerytur rolniczych. - Współpracujemy z organizacjami działającymi na rzecz rolnictwa – uważnie wsłuchujemy się w głos rolników, przyjmujemy ich wnioski, zgłaszane uwagi i postulaty. W czasach trudnych dla rozwoju rolnictwa wspieramy polską wieś.

Do tej pory rząd:

- zablokował sprzedaż polskiej ziemi,
- wprowadził dopłaty dla rolników,
- wprowadził 0 proc. VAT na nawozy,
- zapewnił dopłaty do paliwa rolniczego,
- wprowadził rolniczy handel detaliczny,
- doprowadził do spadku ubóstwa na wsi i wzrostu dochodów na wsi.
Wszystkie te kwestie mają na celu przede wszystkim wyrównanie szans, zwiększenie skłonności do pozostania w gospodarstwach rolnych, do gospodarowania na wsi. Tak, żeby wieś nie wyludniała się, żeby była miejscem do życia, w którym jak najwięcej mieszkańców naszej ojczyzny będzie chciało przebywać – stwierdził premier.

Skomentuj artykuł: