Rząd przyjął nowelę Kodeksu pracy. Przedstawiamy najważniejsze zmiany

Przyjęta przez rząd nowelizacja Kodeksu pracy zakłada szereg zmian, które mają chronić pracownika, a także służyć rodzinom. Przedstawiamy najważniejsze założenia zmian.

Dzisiaj rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, która ma na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw. Chodzi o dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i o tzw. dyrektywę rodzicielską.

- Polska się zmienia, zmienia się rynek pracy, w szybkim tempie zmieniają się potrzeby pracowników i pracodawców, dlatego musimy również zmieniać nasze regulacje, które będą chronić rynek pracy, ale będą przede wszystkim chronić pracownika - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, zaznaczyła, że zmiany wprowadzane do Kodeksu Pracy służą polskim rodzinom i polskiemu rynkowi pracy.

- Zależy nam na tym - to pokazała pandemia - aby zmiany, które są wprowadzone, dawały możliwość elastycznego czasu pracy. Wielokrotnie informowaliśmy państwa przy pracach nad dokumentem, jakim jest strategia demograficzna, że są potrzebne zmiany w Kodeksie pracy, które przede wszystkim przyczynią się do tego, że autentycznie wdrożymy elastyczne formy czasu pracy - zastrzegła.

Co wprowadza przyjęta nowelizacja?

1) Pracodawca musi przekazać - co do zasady w ciągu siedmiu dniu od dopuszczenia pracownika do pracy – więcej informacji o warunkach zatrudnienia. Chodzi m.in. o szkolenia, procedury rozwiązania stosunku pracy, czy informacje o wymiarze przysługującego pracownikowi płatnego urlopu.

2) Zapewnienie pracownikowi, który wykonywał pracę co najmniej 6 miesięcy, prawa do wystąpienia raz w roku o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony.

3) Nie będzie można zabronić pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą.

4) Wydłużenie urlopu rodzicielskiego. Dochodzi 9 tygodni niepodzielnego urlopu, który będzie dedykowany dla ojców. W związku z tym urlop rodzicielski będzie wynosił 41 tygodni, lub 43 tygodnie, jeżeli urodzą się bliźniaki. Każdy z rodziców będzie miał również gwarancje 9 tygodni urlopu, który nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica. Wydłużony zostanie również urlop w programie "Za życiem", który będzie wynosił 65 tygodni lub 67 tygodni dla rodziców bliźniaków.

5) Zmiany w wypłatach zasiłku rodzicielskiego. Jeżeli rodzic podejmuje decyzję, że urodziło mu się dziecko i będzie rok przebywał w domu - przez okres urlopu macierzyńskiego i okres urlopu rodzicielskiego - dzisiaj wypłata jest 80 proc., a będzie podwyższona do 81,5 proc.

6) Wprowadzone zostanie 5 dni urlopu opiekuńczego. Ten urlop nie będzie urlopem płatnym. Będą mogły korzystać z niego osoby, które muszą zaopiekować się swoimi dziećmi bądź domownikami.

7) Wprowadzony zostanie urlop od siły wyższej - 16 godzin lub dwa dni w ciągu roku kalendarzowego od sytuacji nagłej. Ten urlop będzie płatny połowę wynagrodzenia.

8) Urlop ojcowski, który dzisiaj wynosi 14 dni, będzie można wykorzystać do 12 miesiąca życia dziecka, a nie - jak dotąd - do 24 miesiąca.

9) Elastyczna organizacja pracy rodziców dzieci do lat 8. Pracodawcy nie będą mogli zlecać – bez zgody pracownika – pracy w nocy, delegacji czy pracy w godzinach nadliczbowych.

 

Źródło

Skomentuj artykuł: