Rząd wprowadził 30 korzystnych rozwiązań podatkowych. Oto one

Od 2016 roku rząd wprowadził 30 korzystnych rozwiązań podatkowych. Jak podkreśla resort finansów, jednym z priorytetów rządu jest bowiem sprawiedliwy system podatkowy i mniejsze obciążenia dla zdecydowanej większości podatników.

Od 2016 roku rząd wprowadził około 30 korzystnych rozwiązań, które obniżyły podatki milionom Polaków.
Zmiany na plus dotyczą wszystkich najważniejszych podatków: VAT, PIT, CIT i akcyzy.
- Obniżając podatki w centrum uwagi stawiamy podatników, polskie rodziny i osoby mniej zamożne. Wsłuchujemy się w ich potrzeby, budujemy partnerskie relacje i wspieramy w wykonywaniu obowiązków podatkowych. Dlatego w ubiegłym roku wprowadziliśmy ustawę Niskie Podatki, skutkiem której w trwającej właśnie akcji rozliczania podatków będziemy mieli do czynienia z rekordowymi zwrotami. Ponadto realizowanymi przez administrację skarbową nadzwyczaj sprawnie. Z myślą o podatnikach wprowadzamy kolejne nowoczesne e-usługi i dostosowujemy administrację skarbową do ich oczekiwań. Zmiany, które od lat są realizowane w Ministerstwie Finansów, mają uczynić podatki nie tylko niższymi, ale równocześnie bardziej sprawiedliwymi i przyjaznymi w płaceniu – mówi wiceminister finansów Artur Soboń.

Największą przeprowadzoną przez rząd reformą podatkową, która zmniejszyła obciążenia Polaków, była reforma podatku dochodowego. Stawka podatku PIT na skali podatkowej zmniejszyła się najpierw z 18% do 17%, a od lipca 2022 roku do zaledwie 12%. Jednocześnie rząd znacząco podniósł próg podatkowy – z 85 528 zł do 120 000 zł – powyżej którego płaci się wyższy podatek. Równocześnie blisko dziesięciokrotnie wzrosła kwota wolna od podatku do 30 tys. zł. To jednak nie wszystkie pozytywne zmiany w zakresie PIT - dodatkowo wprowadzony został PIT-0 dla młodych, dla powracających na stałe do Polski, dla rodzin 4+ i dla pracujących seniorów.

Wprowadzone przez rząd zmiany podatkowe korzystnie wpłynęły również na przedsiębiorców. Zmniejszono stawki podatku CIT dla małych podatników – w 2017 r. z 19% do 15%, a w 2019 r. z 15% do 9%. Ponadto, wprowadzono szereg ulg, dzięki którym w rozliczeniach podatkowych można zastosować wiele odliczeń. Podatnicy mogą skorzystać m.in. z ulgi IP BOX, B+R na działalność badawczo-rozwojową, ulgi na prototyp, na innowacyjnych pracowników, na robotyzację czy na ekspansję.

Korzystne zmiany nastąpiły również w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Obniżono stawki dla usług niematerialnych z 17% do 15%, dla usług medycznych z 15% do 14%, a dla wybranych usług IT z 15% do 12%. Zlikwidowano ponadto najwyższą 20 proc. stawkę ryczałtu i zwiększono limit przychodów z 250 tys. euro do 2 mln euro.

Aby zmniejszyć obciążenia w podatku VAT i akcyzie oraz złagodzić skutki inflacji wprowadzone zostały tarcze antyinflacyjne. W ramach tarcz obniżono do minimum akcyzę na paliwa silnikowe, lekki olej opałowy i energie elektryczną. Zwolniono z akcyzy sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Zwolniono również z podatku od sprzedaży detalicznej sprzedaż paliw silnikowych. W dół o połowę poszła akcyza dla małych producentów wina, gorzelni producentów owoców i małych browarów. Zwolniono z akcyzy eko-samochody, a akcyzę dla samochodów hybrydowych obniżono do 50%.

Rząd w ostatnich latach obniżył też VAT na wiele produktów spożywczych m.in. niektóre rodzaje pieczywa, ciastka, niektóre owoce i orzechy, zupy, buliony czy musztardę. W dół poszedł też VAT na produkty dla niemowląt i dzieci (żywność, smoczki, pieluszki, foteliki samochodowe), na produkty higieniczne (podpaski, tampony, pieluchy, pieluchomajtki) czy na e-booki i e-prasę.

Oto lista wprowadzonych przez rząd ulg, obniżonych podatków i innych zmniejszonych obciążeń, jaka przedstawił wiceminister finansów Artur Soboń:

- Obniżyliśmy VAT na wiele produktów spożywczych (np. niektóre rodzaje pieczywa, ciastka, niektóre owoce i orzechy, zupy, buliony, musztarda)
- W dół poszedł też VAT na produkty dla niemowląt i dzieci (żywność, smoczki, pieluszki, foteliki samochodowe)
- Wprowadziliśmy niższy VAT na produkty higieniczne (podpaski, tampony, pieluchy, pieluchomajtki)
- Obniżyliśmy VAT na e-booki, e-prasę
- Wprowadziliśmy zerowy VAT na darowizny dla ofiar wojny w Ukrainie
- Do zera spadł również – w związku z pandemią COVID -19 – VAT: na import niektórych leków (np. na SMA); na darowizny maseczek, sprzętu ochronnego, leków, sprzętu komputerowego dla szkół (w okresie stanu epidemii na terytorium RP); na dostawę szczepionek i testów COVID-19 (do końca 2022 r.),
- Obniżyliśmy stawki VAT na wiele towarów w ramach tarczy antyinflacyjnej (na podstawową żywność, energię elektryczną i cieplną, paliwa silnikowe, gaz ziemny itp.)
- Obniżyliśmy też akcyzę w ramach tarczy antyinflacyjnej (na benzynę, olej napędowy, paliwa, energię)
- W dół o połowę poszła akcyza dla małych producentów wina, gorzelni producentów owoców i małych browarów
- Zwolniliśmy z akcyzy eko-samochody, a akcyzę dla samochodów hybrydowych obniżono do 50%
- Znacząco obniżyliśmy PIT z 18 do 12%
- Podnieśliśmy kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł
- Wprowadziliśmy wyższy próg dochodowy dla 32-proc. podatku
- Wprowadziliśmy zerowy PIT dla: młodych i powracających do kraju
- Na zerowy PIT mogą liczyć też rodziny 4+ i pracujący seniorzy
- 2-krotnie zwiększyliśmy koszty uzyskania przychodów dla pracowników, co przekłada się na niższy PIT
- Obniżyliśmy CIT dla małych podatników (9%)
- Podnieśliśmy limity stosowania stawki 9% CIT do 2 mln euro
- Wprowadziliśmy ulgę termomodernizacyjną – możliwość odliczenia do 53 tys. zł z tytułu przedsięwzięć termomodernizacyjnych
- Wprowadziliśmy ulgę na zabytki – możliwość odliczenia 50% kosztów na remonty i prace konserwatorskie w zabytkach
- Wprowadziliśmy ulgę IP BOX
- Wprowadziliśmy ulgę B+R na działalność badawczo-rozwojową
- Wprowadziliśmy ulgę na prototyp
- Wprowadziliśmy ulgę na innowacyjnych pracowników
- Wprowadziliśmy ulgę na robotyzację
- Wprowadziliśmy ulgę na ekspansję
- Wprowadziliśmy ulgę sponsoringową
- Umożliwiliśmy wspólne rozliczenie za cały rok podatkowy dla małżonków, którzy zawarli związek małżeński w trakcie roku podatkowego
- Polska Strefa Inwestycji - od 2018 r. zwolniliśmy z podatku dochody podatników z działalności gospodarczej osiągnięte z realizacji nowej inwestycji
Korzystne zmiany w ryczałcie:
- A. Obniżyliśmy stawki:
- dla usług niematerialnych z 17% do 15%
- dla usług medycznych z 15% do 14%
- dla wybranych usług IT z 15% do 12%
- zlikwidowaliśmy najwyższą stawkę ryczałtu – 20%
- B. Zwiększyliśmy limit przychodów z 250 tys. euro do 2 mln euro.

Skomentuj artykuł: