Rzecznik Finansowy: wsparcia potrzebują też osoby kupujące polisy ubezpieczeniowe

Kilka dni temu na spotkaniu zorganizowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę, z udziałem przedstawicieli sektora finansowego, dyskutowano o możliwych działaniach banków związku z epidemią COVID-19. I część z proponowanych tam rozwiązań zaczyna być już wdrażanych.

„Wydaje się jednak, że warto rozpocząć dyskusję nad możliwymi rozwiązaniami skierowanymi do osób, które kupują ubezpieczenia. Chodzi o wprowadzenie procedur, które pomogą okresowo zmniejszyć obciążenia domowych budżetów składkami na ubezpieczenie, przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości ochrony ubezpieczeniowej” 

zaapelował Mariusz Golecki, Rzecznik Finansowy, który w tej sprawie wystosował pismo skierowane do Ministerstwa Finansów, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Zdaniem Mariusza Goleckiego, priorytetem powinno być wprowadzenie rozwiązań dotyczących OC komunikacyjnego, które jest najpopularniejszym i obowiązkowym ubezpieczeniem. Dla części osób fizycznych czy firm konieczność opłacania kolejnych rat składek za istniejącą czy za nowo zawieraną umowę będzie w dzisiejszym warunkach dużym obciążeniem. Dodatkowo będzie ono ekonomicznie zbędne, np. jeśli ze względu na zastój w zamówieniach niektóre auta w ogóle nie są użytkowane. Jednak z punktu widzenia prawnego nawet wówczas ubezpieczenie OC komunikacyjne trzeba wykupić, bo za brak takiej polisy grożą wysokie opłaty karne ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

- Dlatego zaapelowałem do Ministra Finansów o rozważenie wdrożenia w trybie pilnym przejściowej regulacji umożliwiającej czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. To rozwiązanie jest już stosowane w przypadku ciężarówek i autokarów i pozwala - po spełnieniu określonych wymogów - na naliczenie przez ubezpieczyciela co najmniej 95 proc. zniżki w składce. Z pewnością taka ulga byłaby szczególnie istotna dla przedsiębiorców z branż, dla których stawki za OC komunikacyjne są wysokie, a które odczują w swoich bilansach obecną sytuację związaną z pandemią” 

poinformował Mariusz Golecki.

Część osób musi - a obecnie nawet powinna - korzystać z samochodu. Należy więc zadbać o to, żeby nawet przy braku środków na opłacenie ubezpieczenia mieć ochronę. Dlatego Rzecznik Finansowy zaapelował do Polskiej Izby Ubezpieczeń o przeanalizowanie możliwości wdrożenia przez ubezpieczycieli procedur pozwalających na odroczenie płatności składek ubezpieczeniowych dla już trwających i kontynuowanych umów ubezpieczenia. W opinii Mariusza Goleckiego ma to szczególne znaczenie przy obowiązkowych umowach OC komunikacyjnego.

Nieopłacenie kolejnej raty składki skutkuje brakiem tzw. automatycznego zawarcia umowy na kolejny rok. Może ono wynikać zarówno z kłopotów finansowych związanych z obecną sytuacją czy po prostu niemożnością wniesienia opłaty np. ze względu na kwarantannę. Brak ochrony ubezpieczeniowej wiązałby się z sankcją w postaci opłaty karnej wymierzanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Oznaczałoby to pogłębienie się problemów klientów.

Rzecznik Finansowy zaapelował też do Polskiej Izby Ubezpieczeń o rozważenie  rozwiązań dotyczących innych rodzajów umów ubezpieczenia. Zwrócił uwagę, że część osób fizycznych i przedsiębiorców ma „zamrożone" znaczne aktywa w różnego rodzaju umowach na życie o charakterze inwestycyjnym. Niektóre umowy przewidują bardzo wysokie opłaty w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy. 

W obecnej sytuacji, szczególnie dla niektórych przedsiębiorców, dostęp do tych środków może zapewnić kontynuację działalności. Stąd postuluję o okresowe stworzenie możliwości wycofania środków z tego typu umów, bez ponoszenia „sankcji" w postaci opłaty z tego tytułu

zaapelował Mariusz Golecki. 

Zdaniem Rzecznika Finansowego warto też rozważyć wprowadzenie rozwiązań dotyczących ubezpieczeń turystycznych. W obecnej sytuacji byłoby bardzo potrzebne wsparcie w postaci pokrycia ewentualnych kosztów leczenia czy też organizacja i pokrycie kosztów repatriacji do Polski, nawet jeśli warunki umowy wyłączają przypadki epidemii.

Źródło

Skomentuj artykuł: