Samorządy i instytucje wrażliwe z ochroną

Ministerstwo Aktywów Państwowych na najbliższym posiedzeniu rządu przedstawi rozwiązania chroniące samorządy i instytucje wrażliwe przed drastycznie rosnącymi cenami energii - poinformował w piątek resort.

"Nie zostawimy samorządów samych z szalejącymi cenami energii" 

zadeklarował wicepremier Jacek Sasin. 

Jak napisano w komunikacie, rozwiązania, które uchronią samorządy i instytucje wrażliwe przed rosnącymi cenami energii, minister aktywów państwowych ma przedstawić na najbliższym posiedzeniu rządu.

Przypomniano, że od wielu miesięcy na rynkach surowców energetycznych mamy do czynienia z niezwykle ciężką i pogłębiającą się sytuacją; ceny surowców energetycznych biją rekordy. "Jest to efekt splotu wielu niekorzystnych czynników, na które nie mamy wpływu. W szczególności chodzi o agresję Rosji na Ukrainę i świadome działania Moskwy obliczone na destabilizację rynku, ale także nieracjonalne w tej sytuacji działania instytucji UE związane z zaostrzającą się polityką klimatyczną" - zaznaczono.

Dodano, że w ostatnim czasie pojawiły się informacje o wysokich wzrostach ofert dotyczących opłat za energię elektryczną, jakie poszczególne samorządy czy podległe im podmioty otrzymują od firm energetycznych. Jest to - jak napisano - w głównej mierze efekt czynników, o których mowa wyżej. W wielu przypadkach chodzi również o dobiegające końca umowy wieloletnie, które zawierane były w przeszłości w zupełnie innych warunkach rynkowych, kiedy ceny energii oraz jej nośników były wielokrotnie niższe.
 

"W najbliższym czasie przedstawię na Radzie Ministrów rozwiązanie, które umożliwi objęcie samorządów oraz podmiotów wrażliwych takich jak placówki ochrony zdrowia, domy opieki społecznej czy szkoły ochroną analogiczną do tej, z jakiej korzystają dziś odbiorcy gazu"

podkreślił wicepremier Sasin.

Szczegóły mają zostać przedstawione na najbliższym posiedzeniu rządu we wtorek, 27 września.

Źródło

Skomentuj artykuł: