"Samorządy nie stracą na zmianach w Polskim Ładzie"

Gwarantuję, że samorządy nie stracą na zapowiedzianych zmianach w podatkowym Polskim Ładzie, mniejsze wpływy z PIT zrekompensujemy im w subwencji ogólnej i rozwojowej - zapewnił w piątek wiceminister finansów Artur Soboń.

Zgodnie z zapowiedzianymi zmianami w podatkowej części Polskiego Ładu stawka PIT ma być obniżona z 17 do 12 proc. - dla podatników rozliczających się według skali podatkowej: emerytów i rencistów, pracowników, zleceniobiorców i przedsiębiorców, którzy taką formę opodatkowania wybrali. Jednocześnie zniknąć ma tzw. ulga dla klasy średniej. Zmiany miałyby wejść w życie 1 lipca br.

Soboń był pytany o niższe wpływy samorządów w związku z planowaną obniżką PIT. Wiceminister podkreślił, że rozumie trudną sytuację, jeśli chodzi o dochody bieżące jednostek samorządu terytorialnego. Jednocześnie zalecił, by dokładnie przeczytać ocenę skutków regulacji proponowanych przepisów.

"Tam jest napisane, w jaki sposób i ile oddamy samorządom za obniżkę podatków w subwencji ogólnej i rozwojowej" - powiedział.

"Gwarantuję, że samorządy na tym rozwiązaniu nie stracą" - dodał.

Soboń stwierdził też, że proponując zmiany w podatkowym Polskim Ładzie państwo "odciąży" pracodawców od presji płacowej i tym samym weźmie na siebie część ryzyka gospodarczego. Pytany, czy rząd planuje cięcia w wydatkach wiceszef MF poinformował, że pod koniec kwietnia resort przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych z uwzględnieniem obecnej sytuacji zewnętrznej.

„Tam pokażemy też wszystkie zagrożenia z tym związane. Ja ich nie lekceważę, ale pierwsze miesiące tego roku pokazują na dobre wpływy budżetowe" - powiedział Soboń.

Projekt zmian w PIT opublikowano w czwartek na stronie Rządowego Centrum Legislacji. W ocenie skutków regulacji zapisano, że w tym roku, ze względu na wprowadzony system stałych rat PIT, proponowane zmiany podatkowe nie będą miały wpływu na budżety samorządowe. W ujęciu długoterminowym możliwe jest natomiast zmniejszenie dochodów JST z podatku PIT. W 2023 r. - jak oceniono - ubytek dochodów JST wyniesie 1,1 mld zł. Łącznie przez 10 lat obniżka PIT skutkowałaby uszczupleniem budżetów samorządów o 11,2 mld zł.

Jak podano, potencjalne straty samorządów z tytułu niższych wpływów PIT będą kompensowane przez dodatkowo zwiększone kwoty subwencji rozwojowej, będące efektem działania reguły dochodowej określonej w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, zapewniającej samorządom długookresową stabilizację finansową. Ubytki w dochodach JST mają być też wyrównane poprzez „zakładane w kolejnych latach uzupełnienie środków subwencji ogólnej”. Odwołano się tu do ustawy o dochodach JST. Jednocześnie nie wykluczono "wdrożenia zasadniczej reformy systemu subwencyjnego, nad którą prace będą kontynuowane we współpracy ze stroną samorządową".

Źródło

Skomentuj artykuł: