Samsung zainwestuje setki miliardów dolarów w produkcję chipów

Południowokoreański gigant elektroniczny Samsung poinformował, że planuje zainwestować około 230 miliardów dolarów w budowę centrum produkcji półprzewodników w tym kraju. Inwestycja ma być finansowana przez 20 lat.

Firma oznajmiła, że suma ta zostanie przeznaczona na budowę pięciu fabryk chipów. Warto pamiętać, że Samsung jest największym na świecie producentem układów pamięci, smartfonów i telewizorów.
Według przyjętego planu, firmy z branż zaawansowanych technologii otrzymają zachęty, takie jak ulgi podatkowe i wsparcie infrastrukturalne.
 

„Centrum, które powstanie, będzie kluczową bazą naszego ekosystemu półprzewodników” - poinformowało w środę Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Południowej.
 

Dodano, że na ten cel planuje się zabezpieczyć około 230 miliardów dolarów jako wsparcie dla inwestycji sektora prywatnego i „skok naprzód jako wiodący kraj w środku ostrej globalnej konkurencji zaawansowanych branż”.
 

Decyzja władz Korei Południowej pojawia się w momencie, gdy „główni gracze zwiększają wysiłki na rzecz zwiększenia produkcji w sektorze półprzewodników”, powiedział BBC Paul Triolo z globalnej firmy doradczej Albright Stonebridge Group.
 

„Władze chcą w ten sposób naśladować efekt osiągnięty na Tajwanie, gdzie triumf parków naukowych ... tworzących ogromny klaster, przyciągnął wiele innych firm, zarówno na wyższym, jak i niższym szczeblu łańcucha dostaw” - dodał analityk.
 

Półprzewodniki, które zasilają wszystko, od telefonów komórkowych po sprzęt wojskowy, znajdują się obecnie w centrum ostrego sporu między USA a Chinami.
 

W październiku Waszyngton ogłosił, że będzie wymagał licencji dla firm eksportujących chipy do Chin za pomocą amerykańskich narzędzi lub oprogramowania, bez względu na to, gdzie są produkowane na świecie.

Źródło

Skomentuj artykuł: