Samsung zmniejszy produkcję chipów

Samsung Electronics zmniejszy produkcję układów pamięci po oszacowaniu 96% spadku kwartalnego zysku operacyjnego. Największy na świecie producent chipów oznajmił, że sprzedaż gwałtownie spadła z powodu spowolnienia światowej gospodarki i mniejszego popytu po pandemii.

Samsung poinformował, że wstępne dane pokazują, że zyski operacyjne spadły o 600 miliardów wonów (455 milionów USD) w okresie styczeń-marzec. Na wieść, że firma spowolni produkcję chipów jej akcje podskoczyły o ponad 4%.

- Obniżamy produkcję układów pamięci o znaczący poziom, zwłaszcza w przypadku produktów z zabezpieczoną dostawą - oświadczył południowokoreański gigant technologiczny.

Popyt na układy pamięci wzrósł podczas blokad wywołanych przez Covid, ponieważ konsumenci kupowali nową elektronikę do użytku w domu.

Branża wychodzi obecnie z niedoboru chipów w ciągu ostatnich kilku lat, ale wielu producentów półprzewodników stara się znaleźć równowagę między swoimi zapasami a obecnym popytem.
Producenci sprzętu elektronicznego przestali zamawiać chipy gdyż przeszli na sprzedaży z zapasów, które posiadali.

Samsung, największy na świecie producent telewizorów, tabletów i smartfonów, opierał się dotychczas decyzji o zmniejszeniu produkcji układów pamięci w porównaniu z konkurencją.

Zdaniem analityków ogłoszenie przez firmę cięcia produkcji jest rzadkie. W zeszłym miesiącu gigant ogłosił plany zainwestowania wielkich środków finansowych w ciągu 20 lat w rozwój mega centrum półprzewodników w Korei Południowej.

Inwestorzy mają nadzieję, że ogłoszenie Samsunga będzie oznaką ożywienia rynku w branży półprzewodników, gdyż rynki końcowe wykorzystają swoje zapasy i powrócą do normalnych zakupów.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: