Sasin: Reforma prawa handlowego ułatwi funkcjonowanie spółek

- Stworzyliśmy prawo, które odpowiada na współczesne wezwania i da polskim przedsiębiorstwom państwowym i prywatnym dobry impuls do skutecznej konkurencji z podmiotami zagranicznymi - mówił wicepremier, szef resortu aktywów państwowych, Jacek Sasin podczas spotkania podsumowującego prace nad reformą prawa handlowego.

Podsumowano działanie powołanej w lutym 2020 r. Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego. Wicepremier Jacek Sasin oraz wiceministrowie Maciej Małecki i Jan Kanthak podkreślili dwuletnie dokonania ekspertów i wręczyli im podziękowania. Przygotowana przez nich nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, wejdzie w życie w październiku.

- Komisja ds. reformy nadzoru właścicielskiego przez dwa lata wypracowała największą od 20 lat reformę prawa handlowego. (…)To szczególnie istotna reforma, na którą najwięksi polscy przedsiębiorcy czekali od kilkunastu lat - mówił szef resortu aktywów. - Nadzorując spółki skarbu Państwa czuliśmy się zobowiązani by w końcu dostosować prawo gospodarcze do zmieniających się warunków rynkowych i odpowiedzieć na realne zapotrzebowanie otoczenia biznesowego w Polsce - dodał wicepremier.

Reforma wprowadziła przepisy prawa koncernowego - co przyczyni się do usprawnienia działania grup kapitałowych. Ponadto wprowadza mechanizmy usprawniające nadzór korporacyjny, doprecyzowuje standardy staranności wymagane od członków organów spółek oraz eliminuje wątpliwości prawne istniejące na gruncie obecnie obowiązujących przepisów.

Komisja działała pod przewodnictwem wicepremiera Jacka Sasina. Za nadzór nad reformą odpowiadali wiceministrowie Maciej Małecki i Jan Kanthak oraz Biuro ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego. Pomysłodawcą i pierwszym koordynatorem prac legislacyjnych był poseł Janusz Kowalski.

Źródło

Skomentuj artykuł: