Silniejszy niż w latach poprzednich wzrost dochodów Polaków. Jesteśmy wśród liderów

Dochód rozporządzalny gospodarstw domowych w Polsce urósł w 2019 r. o 6 proc. w stosunku do poprzedniego roku - wynika ze statystyk Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). To jeden z najlepszych wyników spośród 37 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata zrzeszonych w Organizacji.

Na pierwszym miejscu uplasował się najmłodszy członek OECD, Kostaryka, w której dochody gospodarstw domowych wzrosły o 7,5 proc. rocznie (dane dla tego kraju pochodzą z 2017 r., OECD w swoich statystykach używa najnowszych dostępnych danych).

Wyższy wzrost niż w Polsce odnotowano jedynie w Kanadzie, Estonii i na Litwie. Roczny wzrost dochodu rozporządzalnego na Węgrzech wyniósł 4,2 proc., w USA - 3,6 proc., w Czechach - 3,2 proc., we Francji - 1,8 proc., w Wielkiej Brytanii i w Hiszpanii - 1,7 proc.

W Niemczech wskaźnik ten wynosił nieco poniżej zera, a we Włoszech realny dochód gospodarstw domowych spadł o 2,1 proc.

Wzrost dochodów Polaków w 2019 r. okazał się silniejszy niż obserwowany w latach poprzednich

mówi Paula Kukułowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, komentując poniedziałkowe informacje OECD.

Według ekspertki to efekt min. rozszerzenia programu 500 plus na pierwsze dziecko.

Osiągnięty w 2019 r. poziom 6 proc. był bowiem dwa razy wyższy niż w 2018 r., kiedy to dochody Polaków wzrosły o 2,9 proc. względem roku poprzedniego

zaznaczyła.

Według analityczki zespołu strategii PIE ten efekt w dużej mierze wynikał z rozszerzenia programu 500 plus na pierwsze dziecko w rodzinie. Kukułowicz zaznaczyła, że wzrost dochodów jest w Polsce od wielu lat wyraźnie wyższy niż średnia dla państw unijnych - o ile w latach 2008-2019 w państwach Unii dochody ludności wzrosły średnio o 21 proc. to w Polsce o 57 proc.

Zdaniem ekspertki wynika to w dużej mierze z efektu niskiej bazy - "a więc wciąż relatywnie niskich dochodów Polaków na tle Europejczyków".

Możemy spodziewać się, że wraz ze zbliżaniem się dochodów Polaków do średniej europejskiej dynamika wzrostu dochodów będzie się zmniejszać

oceniła.
Źródło

Skomentuj artykuł: