Śląscy energetycy zmodernizowali układ zasilania w Spodku

Katowicki Spodek zyskał nowy system zasilania w energię elektryczną. Instalacja wykonana przez Tauron ma podnieść poziom bezpieczeństwa i zapewnić nieprzerwane dostawy prądu niezależnie od warunków. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w kraju ma od teraz możliwość zasilania z trzech niezależnych źródeł zasilania.

Kontrakt realizowany był w formule „projektuj i buduj”, a Tauron na sfinalizowanie prac miał cztery miesiące. Sporym wyzwaniem była kwestia adaptacji urządzeń energetycznych w dostępnych pomieszczeniach - nie wchodziła w grę żadna przebudowa czy zmiana konstrukcji budynku. Dużą elastycznością musieli wykazać się dostawcy poszczególnych komponentów, z którymi konkretny kształt i wymiary urządzeń były konsultowane bezpośrednio na etapie produkcji.

- To było jedno z trudniejszych zadań z jakimi mierzyliśmy się w ostatnich latach. Oprócz wiedzy i doświadczenia wymagało od naszych inżynierów także dużej elastyczności. Umowa z inwestorem obligowała nas do takiej realizacji prac, żeby w żaden sposób nie ingerować w obowiązujący kalendarz imprez sportowo-kulturalnych. Ich odwołanie czy przeniesienie na inne terminy wiązałoby się przecież z olbrzymimi stratami, nie tylko finansowymi - wyjaśnia Piotr Apollo, prezes Tauron Nowe Technologie. - Dlatego zanim przystąpiliśmy do modernizacji musieliśmy stworzyć precyzyjny plan działań z określeniem konkretnych czynności co do dnia, a czasem nawet co do godziny. Po modernizacji żadna z imprez organizowanych w Spodku nie powinna zostać przerwana z powodu braku zasilania w energię elektryczną - dodaje prezes Piotr Apollo.

Przystępując do modernizacji specjaliści z Taurona opracowali plan, dzięki któremu przerwy w zasilaniu ograniczono do niezbędnego minimum. Najbardziej uciążliwe wyłączenia zasilania obiektu trwały maksymalnie 24 godziny, większość prac modernizacyjnych wykonywano w układach przejściowych, a na pierwszym ich etapie obiekt czasowo przeszedł na zasilanie z zewnętrznego agregatu. A właściwe dwóch tego typu urządzeń pracujących w układzie synchronicznego sprzężenia.

- To oznaczało, że rezerwowaliśmy zasilanie obiektu na 100% na wypadek gdyby jeden agregatów pracujących w sprzężeniu uległ awarii - mówi Apollo.

Sercem nowego układu zasilania hali widowiskowo-sportowej jest nowa rozdzielnica niskiego napięcia wyposażona w układ automatyki Samoczynnego Załączania Rezerwy. Urządzenie umożliwia w krótkim czasie bezpieczne przełączenie na zasilanie z jednego z trzech niezależnych źródeł energii.

Spodek to jeden z architektonicznych symboli Górnego Śląska. Od ponad 50 lat jest areną najważniejszych wydarzeń kulturalnych i sportowych w kraju. Widownia hali może pomieścić około 11 000 osób.

Źródło

Skomentuj artykuł: