Rząd od lat dba o zrównoważony rozwój i spokojną transformację Śląska. Temu ma służyć Program dla Śląska - jeden z kluczowych projektów strategicznych realizowanych w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Właśnie zapowiedziano nowy program transformacji regionu uwzględniający ulepszenie dotychczas proponowanych działań oraz aktualną sytuację geopolityczną - w tym Zielony Ład Unii Europejskiej.
Program dla Śląska ogłoszony został przez premiera Mateusza Morawieckiego 21 grudnia 2017 r. Zapowiedziany nowy program - Transformacja 3.0 to zmiany poprzemysłowe, tworzące nowe miejsca pracy dla mieszkańców całego województwa. Uwzględnia rozwiązania, które sprawdziły się w Programie dla Śląska np. w zakresie infrastruktury, ochrony środowiska, służby zdrowia, edukacji czy działań samorządowców - to kilkadziesiąt miliardów zainwestowanych środków. Rząd chce jednak tworzyć nowe perspektywy - innowacyjne projekty i technologie przyszłości: węgiel i gaz, atom i wodór, wiatr i słońce. Takie rozwiązania mają szansę wykorzystać w pełni potencjał Śląska.
Premier Morawiecki wziął udział w posiedzeniu podkomisji stałej do spraw transformacji regionów zagrożonych wykluczeniem w związku z wdrożeniem Zielonego Ładu oraz parlamentarnego zespołu ds. transformacji regionów górniczych w województwie śląskim, którego głównym tematem były zmiany na Śląsku. Zapowiedziany nowy program transformacji regionu uwzględnia ulepszenie dotychczas proponowanych działań oraz aktualną sytuację geopolityczną. W spotkaniu uczestniczył również wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Śląsk jako region może szczycić się dużym potencjałem – inżynierskim, projektowym, technicznym, technologicznym, a także tym związanym z działalnością śląskich uczelni. Nowe rozwiązania będą tworzone we współpracy ze związkami zawodowymi oraz prezesami spółek węglowych i energetycznych. - Ten program musi być elastyczny. Będziemy go wyposażać w środki finansowe z budżetu państwa. Jestem przekonany, że przy takim zaangażowaniu tak wielu osób ten program skończy się sukcesem – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.
Szef polskiego rządu podkreślił jak ważne jest, żeby mieszkańcy Śląska i całego regionu wiedzieli jak będą przebiegać zmiany. Zwłaszcza w dobie mierzenia się z wyzwaniami związanymi z polityką klimatyczną Unii Europejskiej oraz zmianami gospodarczymi zachodzącymi na świecie. Zmiany zachodzące w regionie są wyraźnie widoczne. Jeszcze w 2013 roku bezrobocie dotyczyło ponad 2,3 mln osób w Polsce. Poziom bezrobocia dziś w województwie jest jednym z najniższych w Polsce i najniższy w III RP. Za to jeden z wyższych jest poziom wynagrodzeń – w porównaniu do innych regionów. Na Śląsk od tego czasu przybyło dziesiątki inwestorów z całego świata – wpływ na to miała specjalna strefa ekonomiczna w Katowicach. Było to możliwe także dzięki aktywnej działalności rządu. Szef polskiego rządu wspomniał, że uczestniczył w rozmowach z inwestorami z różnych stron: od Australii, Korei, Chin, Japonii, przez Stany Zjednoczone i Kanadę, a skończywszy na Europie Zachodniej. Świadczy to o skuteczności do tej pory podejmowanych działań. Premier zadeklarował, że rząd nie będzie szczędzić sił i środków, żeby tak wyglądały prace nad transformacją całego województwa śląskiego.
Konkretne projekty już są wdrażane. W styczniu przyszłego roku nastąpi powołanie Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej, jednej z kilku powstających w Polsce w ramach krajowej strategii wodorowej – wynika z informacji Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), zaangażowanej w projekt tworzenia dolin wodorowych. Katowice mają stać się centrum współpracy polskich dolin wodorowych w ramach klastra, zaś w pierwszej połowie przyszłego roku w stolicy Górnego Śląska odbędzie się kongres wodorowy. - Śląsk posiada niedostępny w innych miejscach Polski i bezcenny kapitał ludzki, który jest najbardziej potrzebny do transformacji i wdrażania nowych pomysłów - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. - To ludzie, którzy nie boją się trudnych przemysłowych projektów, a przecież takie projekty w dobie rewolucji technicznej i przemysłowej będą najważniejsze - stwierdził szef rządu. Dodał, że węgiel i gaz, atom i wodór, wiatr i Słońce, nowe technologie przyszłości muszą się uzupełniać. - Chcemy nadal móc wykorzystywać węgiel w nowych technologiach, nowych przemysłach. Do tych wszystkich nowych projektów, nowych rozwiązań, nowych technologii potrzebny jest człowiek - mówił Morawiecki.