Śląski System Magazynowania Energii

W związku z transformacją energetyczną i procesem wygaszania kopalń stoimy przed wyzwaniem dotyczącym zagospodarowania pogórniczych terenów na Śląsku. Było ono tematem czwartkowego Forum ministerstwa aktywów państwowych (MAP), podczas którego zaprezentowano ideę Śląskiego Systemu Magazynowania Energii.

W trakcie spotkania podpisano porozumienie oraz powołano Komitet Sterujący na potrzeby opracowania szczegółowej koncepcji Systemu, sposobu jego przygotowania i wdrożenia oraz analiz ekonomiczno-finansowych.

System Śląskich Magazynów Energii niesie za sobą szereg korzyści. To nie tylko zagospodarowanie istniejącej infrastruktury ale także nowe miejsca pracy czy bezpieczeństwo i niezależność energetyczna całego regionu

powiedział wiceszef MAP, Artur Soboń

Obecnie w samej tylko Spółce Restrukturyzacji Kopalń znajduje się: ponad 3 tys. hektarów gruntów zlokalizowanych na obszarze ponad 70 gmin; około 5 tys. budynków w zróżnicowanym stanie technicznym; ponad 6 tys. różnego rodzaju budowli.

Istniejącą infrastrukturę można zagospodarować na magazyny wykorzystujące krótkotrwałe wytwarzanie energii elektrycznej. Po adaptacji można skorzystać z urządzeń szybowych. Na przykład kiedy będzie potrzebna energia można ją wyprodukować poprzez gwałtowny strumień wody wlewany do szybu lub też w powolny sposób z wykorzystaniem grawitacyjnie przemieszczanych zbiorników wody, stanowiących przeciwciężary opuszczane do szybu i wylewanie jej na dnie.

Fotowoltaika stała się trendem w całym kraju. Według danych Polskich Sieci Energetycznych, na koniec 2020 r. moc zainstalowana w fotowoltaice wyniosła około 4 GW. Na koniec 2021 r. moc ta może wynieść około 6 GW. Jest to niestety niestabilne źródło strumienia energii. Rozwiązaniem ma być właśnie magazynowanie energii.

Ten rynek rośnie w całej Europie. Według raportu SolarPower Europe, w 2019 r. na Starym Kontynencie zainstalowano bateryjne, domowe magazyny energii o łącznej pojemności 745 MWh - jest to wzrost o 57% w porównaniu do 2018 r. Mimo epidemii w 2020 r. odnotowano ponowny wzrost inwestycji i przybyło instalacji o łącznej pojemności 810 MWh. Przewiduje się, że w 2022 r. przekroczony ma zostać próg 1 GWh zainstalowanych domowych magazynów w skali rocznej, a w 2024 r. ich łączna pojemność ma osiągnąć 7,2 GWh.

Źródło

Skomentuj artykuł: