Soboń: Za 2022 r. mamy jeden system podatkowy, który oznacza niższe podatki

Po zmianach podatkowych, które weszły w życie 1 lipca tego roku mamy jeden system podatkowy za rok 2022, który oznacza niższe podatki, wyższą progresję podatkową, system który jest bardziej sprawiedliwy dla podatników - powiedział podczas sobotniej konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.

"Po zmianach podatkowych, po zmianach, które przecinają chaos podatkowy, bo mówienie o tym dzisiaj jest wyłącznie publicystycznym nadużyciem, bo mamy jeden system podatkowy za rok 2022, system który oznacza niższe podatki i wyższą progresję podatkową, czyli krótko mówiąc system bardziej sprawiedliwy dla podatników" - stwierdził wiceminister Soboń.

Dodał, że system podatkowy, który został wprowadzony, "oznacza wprowadzenie kwoty wolnej w takiej wysokości, w jakiej mają obywatele innych państw Europy Zachodniej, dziesięciokrotnie większej niż za czasów naszych poprzedników". "Za czasów naszych poprzedników mieliśmy system, w którym najbogatsi podatnicy najbardziej - na dobrą sprawę - na tych podatkach zyskiwali" - podkreślił.

Jak mówił Soboń, całość obciążeń składkowo-podatkowych jest mniejsza. "Patrząc na obciążenia kosztu pracy mamy spadek o 5 pkt proc. jeśli chodzi o podatników" - stwierdził.

Wiceminister finansów stwierdził, że "podatnik, któremu przeciętne wynagrodzenie, skokowo wzrosło w ostatnich latach, dzisiaj ma mniejsze obciążenia podatkowo-składkowe"

Źródło

Skomentuj artykuł: