SpaceX robi swoje. Nowe satelity Starlink na orbicie

SpaceX z powodzeniem wyniósł w kosmos we wtorek 49 satelitów Starlink oraz kolejny orbitalny pojazd transferowy na niską orbitę okołoziemską. Jest to już 157 udany start i lądowanie rakiety Falcon 9.

Rakieta wystartowała o 8:15 rano z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii. Pierwszy stopień rakiety wielokrotnego użytku wylądował na statku bezzałogowym u wybrzeży Kalifornii około ośmiu minut po starcie. Wszystkie 49 satelitów Starlink zostało rozmieszczonych na swych orbitach przed godziną 10-tą.

Pojazd transferowy wyniesiony przez rakietę to urządzenie orbitalne opracowane przez włoską firmę lotniczą D-Orbit.

SpaceX to amerykańska firma założona przez Elona Muska, która zajmuje się produkcją i wynoszeniem rakiet i statków kosmicznych w kosmos. Rakieta Falcon 9 jest jednym z głównych produktów firmy, która jest zdolna do transportu zarówno ludzi, jak i ładunków w kosmos.

Wtorkowa misja była 157 udanym startem i lądowaniem Falcona 9, który jest dwustopniową rakietą wielokrotnego użytku zdolną do transportu zarówno ludzi, jak i ładunków w kosmos.
Falcon Heavy to trzy rakiety Falcon 9 przymocowane do siebie. SpaceX wynosi w kosmos satelity Starlink oraz inne ładunki dla prywatnych firm i rządów.

Jak przypominają media na początku tego miesiąca rakieta Falcon Heavy wyniosła tajny ładunek wojskowy na orbitę dla Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych
Szacuje się, że Starlink, usługa kosmicznej konstelacji Internetu satelitarnego, ma obecnie ponad milion klientów w 45 krajach.

Źródło

Skomentuj artykuł: