Spisz się rzetelnie, to ważne dla wszystkich Polaków

Na rożnych portalach w internecie mnóstwo jest krytycznych opinii o trwającym Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Niektórzy straszą nawet przed wyciekiem ważnych dla obywateli danych w czasie spisywania. Tymczasem eksperci podkreślają, że rzetelny spis jest niezwykle ważny nie tylko dla statystyków, ale i dla finansów gmin jak i państwa. Dlatego spis będzie promować loteria, w której do wygrania są bardzo ciekawe nagrody, w tym samochody.

Jak podkreśla Adrian Ostrowski, analityk finansowy, wyniki uzyskane z każdego spisu powszechnego wykorzystywane są przez kluczowe resorty do planowania działań w zakresie oświaty, ochrony zdrowia, polityki żywnościowej, finansów, zagospodarowania przestrzennego, potrzeb mieszkaniowych czy gospodarki wodno-ściekowej. 

Co przy tym niezwykle istotne - wysokość dotacji unijnych oraz liczba miejsc w Parlamencie Europejskim zależą m.in. od liczby mieszkańców, określonej wynikami ostatniego spisu

podkreśla ekspert. 

Dokładne korzyści ze spisu przedstawia rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego Karolina Banaszek. 

Ministerstwo Finansów oblicza kwoty dotacji dla poszczególnych gmin według liczebności populacji. Dlatego musi znać stan i strukturę ludności oraz rozkład przestrzenny populacji

wyjaśnia. 

Statystyki przygotowywane przez GUS są też wyznacznikami dla tworzenia budżetu jednostek samorządu terytorialnego

dodaje. 

Ponadto wspierają one działania analityczne realizowane przez Narodowy Bank Polski określające sytuację w sferze stabilności finansowej kraju. Ministerstwo Edukacji Narodowej kształtuje politykę w zakresie oświaty bazując na strukturze demograficznej ludności, liczbie i wieku dzieci, a Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju planuje zagospodarowanie przestrzenne regionu, znając strukturę wiekową, zawodową, itp. ludności. Te dane są również niezbędne dla Ministerstwa Zdrowia, które co roku przygotowuje plan wydatkowania środków na ochronę zdrowia w poszczególnych regionach Polski. Oczywiście Główny Urząd Statystyczny również wykorzystuje wyniki spisów powszechnych. 

Na ich postawie opracowuje bilanse stanu i struktury ludności w okresach między spisowych. Na podstawie spisów powszechnych aktualizowany jest wykaz podmiotów podlegających obserwacji statystycznej, stanowiący jednocześnie operat do badań reprezentacyjnych. Dzięki temu, przy losowaniu próby badania, skutkuje ona wysoką jakością wyników badań i szacunków wyprowadzonych na jej podstawie

wyjaśnia rzeczniczka GUS.

Przeprowadzanie spisów wpływa korzystnie na postrzeganie Polski na arenie międzynarodowej jako kraju wiarygodnego, o dużym znaczeniu

dodaje. 

Po realizacji spisów w latach 2010/2011 Polska weszła do ścisłego grona krajów uważanych za przodujące w dziedzinie produkcji oficjalnych statystyk. W 2020 r. polska statystyka publiczna uplasowała się na 2. miejscu na świecie, a pośród państw Europy Wschodniej na 1. miejscu, w prestiżowym rankingu Open Data Inventory (ODIN), który ocenia zakres, kompletność i otwartość danych na stronach internetowych krajowych urzędów statystycznych. 

Niewielu zdaje sobie też sprawę jak przydatne mogą być dane GUS dla biznesu

podkreśla Ostrowski. 

Z informacji GUS wynika, że przedsiębiorcy sporządzają biznes plany właśnie na podstawie informacji, których podstawą są wyniki spisów powszechnych. Ponadto ci, który ubiegają się o dotacje z funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO), wykorzystują informacje statystyczne konieczne do złożenia wniosków i sporządzenia studiów wykonalności projektów. Natomiast inwestorzy polscy i zagraniczni poszukujący nowych rynków dla rozwoju firm analizują szczegółowo dane statystyczne pochodzące ze spisów na poziomie lokalnym.

Chcą się m.in przekonać, czy w poszczególnych regionach pozyskają odpowiednią kadrę pracowników
 

wyjaśniają eksperci GUS. 

Dlatego zdaniem ekspertów w spisie powinien wziąć udział każdy obywatel. Zwłaszcza że rusza Loteria Narodowego Spisu Powszechnego - zapisy zaczną się 22 kwietnia, ale ci, którzy spisali się wcześniej też mogą wziąć w niej udział. Jak zdradził w rozmowie z money.pl prezes GUS dr Dominik Rozkrut, na szczęśliwców czeka po jednym samochodzie na każde województwo i wiele innych nagród, a całkowita ich wartość to blisko 2,2 mln zł. 

Źródło

Skomentuj artykuł: