Spotkania Sasina w Davos z amerykańskimi szefami amerykańskich gigantów

- Wyzwania, przed którymi dzisiaj stoimy tworzą przestrzeń dla Polski. Chcemy by stała się liderem w Europie Środkowo- Wschodniej w zakresie tworzenia nowych łańcuchów dostaw - mówi wicepremier Jacek Sasin. 

Minister aktywów państwowych podczas Światowego Forum Ekonomicznym w Davos spotkał się z przedstawicielami Google Cloud International i Citibank. Tematami rozmów były m.in. inwestycje, które podejmowane są w Polsce w ramach transformacji energetycznej, utrzymanie łańcuchów dostaw oraz stworzenie warunków finansowych dla gospodarki w szybko zmieniających się uwarunkowaniach międzynarodowych. Rozmowy dotyczyły narodowego planu inwestycji w transformacji energetycznej.  

Firma Google od początku trwania wojny podejmuje szereg działań zmierzający do wstrzymania większej części działalności handlowej na terytorium Federacji Rosyjskiej. Do 3 maja br. na swych platformach firma zablokowała ponad 8 mln reklam nawiązujących do wojny w Ukrainie i usunęła z platform reklamy z ponad 60 finansowanych przez państwo portali medialnych. 

- Naszym partnerom zagranicznym pokażemy, że Polska jest miejscem, w którym warto inwestować. To są przyszłościowe inwestycje, bezpieczne inwestycje, a dla Polski pozyskamy nie tylko miejsca pracy, ale również rozwój technologiczny

dodaje Jacek Sasin.  

Wicepremier rozmawiał również z wiceprezesem Citibanku Jay’em Collinsem. Tematem spotkania była możliwość zewnętrznego finansowania dla transformacji energetycznej. Polska wchodzi w proces dynamicznej transformacji energetycznej, tak aby spełnić światowe i europejskie cele klimatyczne.  

- Citibank jest zainteresowany udziałem kapitałowym w transformacji energetycznej w Polsce. Okoliczności międzynarodowe w jakich się znajdujemy powodują ogromne wyzwanie dla globalnych łańcuchów dostaw. Widzimy w tym szansę rozwojową dla Polski, jak i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej - mówi wicepremier.  

Podczas prowadzonych rozmów poruszono również temat pomocy Ukrainie. Liderzy firm ze świata biznesu zadeklarowali wsparcie dla Polski mierzącej się z wielomilionową falą uchodźców. 

Skomentuj artykuł: