Sprzedaż detaliczna w górę. Poprawiają się nastroje konsumentów

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2021 r. wzrosła 15,2 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 15,0 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 17,1 proc. rdr. Odnotowano także nieznaczną poprawę nastrojów konsumenckich.

Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w marcu rdr o 10,6 proc. i mdm o 13,6 proc.

W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 11,4 proc. rdr.

Poniżej dane o dynamice sprzedaży detalicznej w cenach stałych w marcu i lutym 2021 r.:

W kwietniu odnotowano także nieznaczną poprawę zarówno obecnych jak i przyszłych nastrojów konsumentów - podał w czwartek GUS.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł -22,5 i był o 0,5 pkt proc. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca.

W odniesieniu do kwietnia 2020 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 13,9 pkt proc.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 0,4 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -19,8.

W kwietniu br. WWUK osiągnął wartość o 27,9 pkt proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2020 r.

Źródło

Skomentuj artykuł: