Stabilna sieć gazowa

Mimo braku dostaw z Rosji oraz trwającej na wschodzie GAZ-SYSTEM wojny polska sieć przesyłowa pracuje stabilnie, a gaz jest dostarczany do odbiorców zgodnie z zamówieniami – informuje spółka GAZ-SYSTEM. Koncern przypomina, że spełnił cele na 2022 r. w postaci utrzymania szybkiego tempa obsługi statków i cystern w Terminalu LNG w Świnoujściu, przesyłu gazu przez interkonektory z Litwą i Słowacją czy pracującego na pełnej przepustowości Baltic Pipe.

GAZ-SYSTEM jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. W 2022 r. spółka przesłała prawie 19 mld m sześc. gazu (z uwzględnieniem podziemnych magazynów gazu). 

W ubiegłym roku do gazoportu w Świnoujściu przypłynęło 58 metanowców, co oznacza średnio prawie pięć dostaw miesięcznie. Odnotowano tu znaczny wzrost w porównaniu do lat 2021 i 2020, w których obsługiwano rocznie 35 statków. W tym roku Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego pierwszy statek przyjął już 6 stycznia. W 2023 r. planowane jest obsłużenie ponad 60 statków. Trwa również drugi etap rozbudowy terminalu, którego zakończenie przewidziane jest na przełomie 2023/2024 r. 

Brak zagrożeń związanych z niedoborem gazu i stabilna praca systemu wynikają przede wszystkim z zakończenia w 2022 r. kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego kraju inwestycji: interkonektorów z Danią, Litwą oraz Słowacją, Korytarza Północ-Południe, a także zakończenia I etapu rozbudowy Terminalu LNG. Łączna długość eksploatowanych przez GAZ-SYSTEM gazociągów wynosi obecnie już ponad 11,8 tys. km, w tym jest blisko 1000 km oddanych do eksploatacji w ciągu ostatniego roku.   
 

Źródło

Skomentuj artykuł: