Starlinki z Orlenu już na Ukrainie

Udało nam się w ekspresowym tempie przekazać Ukrainie dużą partię Stralinków, które umożliwią jej kontakt ze światem - poinformował w sobotę rano prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Budowany przez SpaceX Starlink to telekomunikacyjne satelity przeznaczone do dostarczania internetu. Działają na niskich orbitach o wysokości około 550 km. - To było trudne, ale bardzo ważne zadanie. Udało nam się w ekspresowym tempie przekazać Ukrainie dużą partię Stralinków, które umożliwią jej kontakt ze światem. Wspieramy naszych sąsiadów i pozostajemy solidarni z Ukrainą i jej obywatelami - napisał w sobotę rano na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

W piątek wieczorem ukraiński wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow podziękował m.in. polskiemu rządowi i spółce Orlen za Starlinki. "Nowa partia stacji Starlink! Podczas gdy Rosja blokuje dostęp do internetu, Ukraina coraz bardziej otwiera się na cały świat. Ukraina to prawda. Prawda zawsze zwycięża. Podziękowania dla @elonmusk, rządu Polski i Orlenu" - wskazał Fedorow. Wcześniej w piątek prezes PKN Orlen informował, że kupione przez Orlen Starlinki dotarły do miejsca docelowego na Ukrainie.

Źródło

Skomentuj artykuł: