Statki przykute łańcuchami

Od jedenastu miesięcy dwa tankowce stoją przykute łańcuchami w porcie w Rotterdamie. Członkom załogi nie wolno ich opuszczać. Jeśli zejdą na ląd zostaną aresztowani.

Załogę statków stanowią Gruzini i Rosjanie. Nie mogą się nigdzie ruszyć i jak twierdzą są „zakładnikami władz portu w Rotterdamie”.

Z informacji dziennika „Algemeen Dagblad” wynika, że załogi miały wrócić do swoich krajów 8 lipca. „Kupiono bilety lotnicze, zamówiono taksówki. Spakowane walizki były już na nabrzeżu. Zamiast taksówki przybył kapitan portu i ogłasza: +członkom załogi nie wolno opuszczać statku. W przeciwnym razie zostaną aresztowani+” – relacjonuje gazeta.

Nie może być tak, że w porcie, w pobliżu dzielnicy mieszkalnej, znajdują się dwa bezzałogowe tankowce

wyjaśnia rzecznik portu Tie Schellekens.

Zrobiliśmy wystarczająco dużo dla załóg. Dostarczyliśmy dodatkowe paliwo, aby generatory nie uległy awarii, a na pokładzie była moc. Dostarczono też karty telefoniczne, aby mężczyźni mogli dzwonić do domu

mówi rzecznik.

Sprawa statków jest skomplikowana. Podobno zarządzający firmą zniknął z pieniędzmi, pozostawiając niezapłacone rachunki. „W toku jest kilka spraw sądowych w Londynie”. W konsekwencji tankowce utkwiły w Rotterdamie.

Myślałem, że prawa człowieka są w Holandii w porządku

powiedział gazecie kapitan Walerij Pawluk, odpowiedzialny za jeden z tankowców. „

Jeden z marynarzy grozi samobójstwem, nie ma pieniędzy na pensje

mówi Pawluk.

Zarząd portu stawia sprawę twardo – armator musi wymienić załogę. Do tego czasu każdy statek musi mieć swojego kapitana, starszego oficera, dwóch inżynierów i trzech marynarzy.

Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem

mówi Tie Schellekens.
Źródło

Skomentuj artykuł: