Światowe Forum Ekonomiczne: Zmniejszyć liczbę prywatnych pojazdów poprzez zniesienie „własności”

Ci, którzy podważali sensowność zastępowania samochodów spalinowych „elektrykami”, z powodu braku takiej ilości litu i innych minerałów na świecie, wreszcie doczekali się wyczerpującego wyjaśnienia. Zdaniem niektórych ekspertów należy podjąć kroki w celu zmniejszenia liczby prywatnych aut m. in. poprzez wyzbycie się własności.

Takiego zdania jest m. in. Światowe Forum Ekonomiczne które twierdzi, że postępowanie to doprowadzi do zmniejszenia zależności od metali krytycznych w związku z koniecznością przejścia na zieloną energię.

„To przejście z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii będzie wymagało dużych dostaw metali krytycznych, takich jak kobalt, lit, nikiel, aby wymienić tylko kilka” - czytamy w raporcie. „Niedobory tych krytycznych minerałów mogą podnieść koszty czystych technologii energetycznych”.

Międzynarodowa organizacja lobbingowa z siedzibą w Szwajcarii zaproponowała trzy rozwiązania w celu obniżenia kosztów metali krytycznych stosowanych we wszystkim, od telefonów komórkowych i pojazdów elektrycznych po turbiny wiatrowe i wydajne oświetlenie.
Forum szacuje, że nawet przy inicjatywach recyklingu wydobycie minerałów wzrośnie o 500% do 2050 r.

„Więcej współdzielenia może zmniejszyć własność bezczynnego sprzętu, a tym samym zużycie materiałów” - argumentowała grupa, wskazując na statystyki, które pokazują, że przeciętny pojazd w Anglii jest prowadzony „tylko w 4% przypadków”.

Jednocześnie grupa zauważa, że inicjatywy udostępniania pojazdów, takie jak „Getaround” i „BlueSG”, stają się coraz bardziej popularne na całym świecie i mają kluczowe znaczenie dla zmniejszenia liczby samochodów i elektroniki potrzebnych na całym świecie.

W raporcie wskazano również, że większość ludzi na całym świecie ma już osobiste telefony lub komputery, ale 39% pracowników na świecie posiada również laptopy i telefony komórkowe.
„To wcale nie jest zasobooszczędne” - napisano w raporcie. „Trzymanie smartfona przez pięć lat zamiast trzech zmniejsza roczny ślad węglowy telefonu o 31%.”

W raporcie stwierdzono także, że firmy muszą być zachęcane do nagradzania konsumentów za oszczędność sprzętu i jego dłuższe używanie, aby zapobiec otwieraniu nowych kopalń.

Źródło

Skomentuj artykuł: