System depozytowy na ograniczenie plastic tax

Szacuje się, że Polska będzie musiała płacić ok. 2 mld zł rocznie do unijnej kasy z tytułu wprowadzonego od stycznia 2021 r. na terenie UE podatku od nieprzetworzonego plastiku (tzw. plastic tax), który wynosi 800 euro za t tworzyw. 

W analizie „Po co nam system depozytowy? Jakie wyzwania przed nami stoją?” opublikowanej przez Warsaw Enterprise Institute jej autorzy proponują zaprojektowanie skutecznego systemu depozytowego. Przybliżają w niej sprawdzony w innych krajach sposób na poprawę poziomu przetwórstwa odpadów.

Aby usprawnić proces recyklingu w Polsce, należy wdrożyć system depozytowy na opakowania jednorazowego użytku, na wzór rozwiązań stosowanych w innych krajach UE. 

Założenie systemu jest proste: do ceny określonych produktów w jednorazowych opakowaniach (np. napojów, piwa) doliczana jest opłata depozytowa, którą konsumenci mogą później odzyskać, oddając puste opakowanie do automatu lub bezpośrednio u sprzedawcy. 

Celem wdrożenia systemu depozytowego nie jest jedynie usprawnienie recyklingu w Polsce, ale również zapewnienie producentom dostępu do dobrych jakościowo i wytwarzanych lokalnie surowców wtórnych. 

Źródło

Skomentuj artykuł: