Szansą tylko rozsądna transformacja klimatyczna

 

Droga dochodzenia do neutralności klimatycznej, która ma być liczona na poziomie Unii Europejskiej, musi być opisana. Na to wszystko nakłada się jeszcze kontekst bardzo trudnej sytuacji energetycznej. Ceny gazu od marca do września wzrosły o 400 procent. Gdy sytuacja zaogni się w całej Unii Europejskiej myślę, że otrzeźwieniem dla Komisji Europejskiej będzie to, co zadzieje się w najbliższym czasie w wielu państwach członkowskich - mówiła podczas Europejskiego Forum Przyszłości w Chorzowie europoseł Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska.

Środa na Stadionie Śląskim w Chorzowie to pierwszy dzień Europejskiego Forum Przyszłości. Tuż po uroczystym otwarciu, przyszedł czas na panel: „Sesja plenarna – Europa: bariery, wyzwania i cele, czyli przyszłość Starego Kontynentu”. Goście dyskutowali o m.in. o zielonej transformacji w państwach Wspólnoty.

- Znaleźliśmy się w niezwykłej sytuacji. Polska zgodziła się na warunki nowego zielonego ładu „Fit for 55”. Mamy dostać pieniądze na to, żeby przede wszystkim przebudować swoje kopalnie, elektrownie i inne przemysły właśnie po to, by ten zielony ład wprowadzić. Ogromna część pieniędzy znalazła się w Europejskim Funduszu Odbudowy. Pieniędzy jednak nie ma. Czy będzie za co dokonać teraz tej wielkiej rewolucji przemysłowej? Zgodziliśmy się na bardzo wiele, żeby dostać te środki, tylko że nadal ich nie widać. Jakie mamy gwarancje, że znajdą się pieniądze na to, by była nadzieja dla Śląska? - zwrócił się do europoseł PiS Jadwigi Wiśniewskiej prowadzący panel, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz.

- Wyzwania, przed którymi stoi Unia Europejska, w bardzo dużej mierze dotyczą mieszkańców województwa śląskiego - rozpoczęła europoseł PiS. Tłumaczyła, że „transformacja energetyczna może być szansą, może być wyzwaniem, ale stwarza również zagrożenia”. - Dlatego też bardzo mocno to akcentowaliśmy w poprzedniej kadencji, kiedy kreowała się polityka zaostrzania kursu klimatycznego. Dyskutowaliśmy na ten temat bardzo długo i wskazywaliśmy zagrożenia, związane z transformacją energetyczną, która musi być przede wszystkim sprawiedliwa, która musi uwzględniać zróżnicowane miksy energetyczne państw członkowskich - mówiła dalej. - Kiedy popatrzymy przez pryzmat minionych lat, jaki postęp zrobiła Polska, jeśli chodzi o redukcję emisji, to naprawdę nie mamy się czego wstydzić. Ostatnie zapowiedzi - kreowane głównie przez Fransa Timmermansa - wskazują jednak na bardzo radykalne zaostrzenie kursu - ostrzegła polityk. - Musimy patrzeć lokalnie, ale również globalnie na sytuację związaną z kryzysem energetycznym, jaki dziś dotyka całą Unię Europejską. To wyzwanie bardzo trudne dla całej Wspólnoty - oceniła Wiśniewska.

- Musimy wynegocjować cele, warunki i zasady pakietu. „Fit For 55” będzie dopiero negocjowany. Droga dochodzenia do neutralności klimatycznej, która ma być liczona na poziomie Unii Europejskiej, musi być opisana. Nie może być zbyt szybka i zbyt drastyczna. Nie może też nie uwzględniać zróżnicowanych miksów energetycznych. Na to wszystko nakłada się jeszcze kontekst bardzo trudnej sytuacji energetycznej. Ceny gazu od marca do września wzrosły o 400 procent. Gdy sytuacja zaogni się w całej Unii Europejskiej myślę, że otrzeźwieniem dla Komisji Europejskiej będzie to, co zadzieje się w najbliższym czasie w wielu państwach członkowskich - ostrzegała europoseł, tłumacząc, że „ludzie wyjdą na ulice, bo nie będą chcieli takiej sytuacji życiowej, nie zgodzą się na tak radykalną podwyżkę”. Przypomniała też jedno z pierwszych wystąpień Ursuli von der Leyen, która „zarzekała się, że polityka klimatyczna nie może nikogo zostawić w tyle”. - Kiedy patrzymy na zapały pana komisarza Timmermansa, który bez patrzenia na skutki społeczne chce szybko osiągnąć neutralność klimatyczną, to wtedy taka transformacja może być zagrożeniem - podkreśliła europoseł PiS. - Dziś ludzie chcą czystego środowiska i czystego powietrza, bo od jakości środowiska zależy jakość naszego życia i jakość naszej kondycji zdrowotnej. Transformacja może być szansą tylko wtedy, kiedy będzie racjonalna i rozsądna - skonkludowała.

Źródło

Skomentuj artykuł: