Tarcza antycovidowa dla branży turystycznej wchodzi w życie

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. 

Przepisy ustawy przewidują zapewnienie preferencyjnych pożyczek na zwroty wpłat klientów organizatorów turystyki, specjalny fundusz Turystyczny Fundusz Zwrotów), w którym będą gromadzone pieniądze dla turystów i organizatorów wycieczek za odwołane imprezy turystyczne, postojowe oraz zawieszenie składek ZUS dla całej branży turystycznej.

Turystyczny Fundusz Zwrotów - jak otrzymać zwrot pieniędzy? 

Największym problemem organizatorów wydarzeń turystycznych jest niepewność co do możliwości zorganizowania imprezy, wyjazdu czy tzw. eventu. Podpisana właśnie ustawa podaje takim podmiotom pomocną dłoń.

Aby organizator wycieczki otrzymał z Ubezpieczonego Funduszu Gwarancyjnego pieniądze na zwrot środków za odwołaną wycieczkę, musi jednak spełnić kilka warunków. Po pierwsze, przyjąć płatność od turystów w formie bezgotówkowej, po drugie, być wpisanym do rejestru organizatorów turystyki, po trzecie, złożyć poprzez system teleinformatyczny wniosek do Ubezpieczonego Funduszu Gwarancyjnego, w którym określi wysokość wypłaty, a następnie dostarczyć oświadczenie podróżnego, że z powodu pandemii odstępuje od umowy, złożyć oświadczenie, że jako organizator imprezy turystycznej nie wręczył podróżnemu vouchera, nie dokonał zwrotu wpłat oraz że zobowiązuje się do zwrotu wypłaty na określonych zasadach, i wreszcie dostarczyć wykaz umów z danymi podróżnych - imię, nazwisko, PESEL, NIP, data powiadomienia o odstąpieniu od umowy, wysokość kwoty zwrotu, numer rachunku bankowego podróżnego. 

Turystyczny Fundusz Pomocowy - dla kogo, zasady

Zupełnie nowym narzędziem pomocy dla branży turystycznej, utworzonym przez wspomnianą ustawę, jest Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP).

TFP zapewni pożyczki dla organizatorów turystyki w przypadku odwołania w przyszłości konkretnych imprez turystycznych. A składka na TFP będzie odprowadzana w wysokości nie wyższej niż 30 złotych od każdego podróżnego na poczet zawartej umowy o imprezę turystyczną.

Podmioty dotknięte ekonomicznymi skutkami pandemii z branży turystycznej będą też mogły skorzystać  postojowego i zwolnienia z płacenia składek.

Otrzymają je przewoźnicy autokarowi, osoby prowadzące działalność kulturalną i artystyczną, gestorzy bazy hotelowej, agenci turystyczni, piloci i przewodnicy turystyczni, którzy wcześniej nie mogli skorzystać ze wsparcia w związku z sezonowością ich pracy i zawieszeniem działalności.


 

Źródło

Skomentuj artykuł: