Tarcza antykryzysowa w niewielkim stopniu odnosi się do dużych firm

Proponowane rozwiązania w niewielkim stopniu odnoszą się do dużych przedsiębiorców – wskazała firma doradcza Deloitte po zapoznaniu się z projektem rządowego pakietu osłonowego tzw. tarczy antykryzysowej w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Jak wskazała firma w komunikacie, przedsiębiorcy oczekiwali przede wszystkim na przedstawienie szczegółów rozwiązań w ramach (dwóch pierwszych) filarów, które obejmować miały wsparcie miejsc pracy oraz bezpośrednią pomoc finansową dla przedsiębiorstw, ale także ułatwienia realizacji określonych obowiązków sprawozdawczych czy rozliczeniowych (zeznania podatkowe, wpłaty zaliczek na podatek, itp.).

„Na ten moment zaproponowane rozwiązania w niewielkim stopniu odnoszą się do dużych przedsiębiorców, zaś ułatwienia w zakresie wielu obowiązków sprawozdawczych pozostawione zostały w gestii właściwych ministrów (delegacja ustawowa do wydania odpowiednich rozporządzeń)” 

czytamy.

Firma podkreśliła, iż zaproponowane rozwiązania i ich efekt finansowy stanowią w większości pomoc de minimis. „Zasady jej udzielania reguluje Rozporządzenie Komisji Europejskiej 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r., zgodnie z którym maksymalna kwota pomocy, którą może otrzymać jeden podmiot gospodarczy (samodzielne przedsiębiorstwo lub przedsiębiorstwa powiązane z terenu Polski) w okresie 3 lat, wynosi 200 tys. euro brutto (100 tys. euro brutto dla firm z sektora drogowego transportu towarów). Dla wyliczenia dostępnego do wykorzystania limitu pomocy należy wziąć pod uwagę wsparcie przyznane w tej formie w trwającym roku podatkowym i dwóch poprzednich latach” - podano.

Według ekspertów Deloitte wskazane rozwiązania (w szczególności wartość pomocy) oraz ograniczenie możliwości skorzystania z instrumentów pomocowych przez dużych przedsiębiorców, zatrudniających dziesiątki tysięcy pracowników, nie stanowią jeszcze na ten moment odpowiedzi na oczekiwania wielu przedsiębiorców krajowych i zagranicznych.

Przypomnieli jednocześnie, że Komisja Europejska wydała regulacje pozwalające na udzielanie przedsiębiorcom pomocy publicznej na pokrycie strat wywołanych sytuacją nadzwyczajną czy wsparcie płynności.

Rządowy pakiet rozwiązań, mających ograniczyć negatywne dla gospodarki skutki epidemii koronawirusa, jest obecnie konsultowany i pod koniec tego tygodnia ma być rozpatrywany przez Sejm, jak wynika ze wstępnego harmonogramu izby. W sobotę projektowane rozwiązania trafiły do członków Rady Dialogu Społecznego.

18 marca br. odbyła się Rada Gabinetowa poświęcona pakietowi pomocowemu dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Po posiedzeniu, premier Mateusz Morawiecki poinformował o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2. Szacunkowa wartość pakietu to ok. 212 mld zł. 

Źródło

Skomentuj artykuł: