Gwałtowne wzrosty surowców energetycznych dały się w ostatnim czasie odczuć zarówno światowej gospodarce jak i przeciętnemu odbiorcy. Nic więc dziwnego, że zwycięzcami biznesowymi tego roku zostały bezapelacyjnie spółki energetyczne. Jednak dobre wyniki zanotowano również w innych dziedzinach.
Miniony rok zaczął się od bardzo umiarkowanych cen ropy. Baryłka kosztowała nieco poniżej 50 dolarów. W październiku cena ta skoczyła do 85 dolarów – co stanowi najwyższy wynik od siedmiu lat.
Bardzo dobre notowania na giełdzie mają także firmy zajmujące się poszukiwaniem ropy naftowej i gazu ziemnego. Jedna z nich Devon Energy (DVN) ma najlepsze wyniki w indeksie S&P 500 do 13 grudnia, z prawie 180% wzrostem. Marathon Petroleum (MPC) i Diamondback Energy (FANG) wzrosły o ponad 100%. APA (APA), spółka-matka giganta naftowego Apache, oraz ConocoPhillips (COP), również prawie się podwoiły.
Jak zaznaczają analitycy, dopóki ceny ropy utrzymują się w przedziale od 60 do 80 dolarów za baryłkę, sytuacja ta nie powinna się zmienić.
Jak poinformował CNN Business, firmy naftowe i gazowe nie są jedynymi, które dobrze prosperowały w 2021 roku. Inni wielcy zwycięzcy to Bath & Body Works, które w tym roku wzrosły o 145% po wydzieleniu Victoria's Secret.
Producent szczepionek Covid-19 Moderna (MRNA), Ford (F) i gigant chipów Nvidia (NVDA) również w tym roku podwoili zyski.
Jeśli chodzi o przegranych, to inwestorzy nie mieli zbytniej cierpliwości do gier losowych i gier wideo. Obstawianie hazardu i gier wideo było wielkim fiaskiem.
Handlowcy unikali również firm produkujących oprogramowanie, które tworzą popularne gry na komputery PC i konsole. Dobrze nagłośnione braki nowych konsol Sony (SNE) i Microsoft (MSFT) zaszkodziły również szerszemu sektorowi gier wideo. Akcje Take-Two Interactive (TTWO) spadły o ponad 20%, podczas gdy Electronic Arts (EA) o prawie 15%.
Intensywna konkurencja w streamingu stawia także pod znakiem zapytania rozwój dużych firm medialnych.
Jak podkreśla CNN Business, pomimo niedawnych obaw o szybko rozprzestrzeniający się wariant Covid-19 Omicron, inwestorzy obstawiają, że gospodarka może wrócić do normy, a dzięki szczepionkom więcej osób wróci do pracy i wznowi zajęcia rekreacyjne.