Tesla buduje humanoidalnego robota do „nudnej, powtarzalnej i niebezpiecznej” pracy

Elon Musk poinformował podczas Dnia AI Tesli, że firma konstruuje humanoidalnego robota i prawdopodobnie prototyp będzie gotowy w przyszłym roku. „Zasadniczo zaczniemy zajmować się pracą, która jest nudna, powtarzalna i niebezpieczna” – powiedział Musk o robocie Tesla (TSLA).

 

Musk nie zadeklarował, czy robot trafi do wolnej sprzedaży ani ewentualnie za ile.
Robot będzie miał ekran umieszczony w miejscu, w którym ludzka twarz miałaby wyświetlać „użyteczne informacje” – powiedział Musk. Dodał także, że robot będzie miał „głęboki” wpływ na gospodarkę. Powiedział, że praca fizyczna będzie w przyszłości wyborem i potrzebny będzie powszechny dochód podstawowy.

Musk jest jednym z liderów Doliny Krzemowej, którzy ostrzegają, że technologia może wyeliminować miejsca pracy wielu ludzi, więc niektórzy ludzie będą potrzebować innego źródła dochodu. „Ale nie teraz, ponieważ ten robot (jeszcze) nie działa” – dodał Musk.

Roboty przypominające człowieka od dawna fascynują popkulturę. Jednak stworzenie robota podobnego do człowieka, który może wykonywać ludzkie zadania, okazało się niezwykle trudne. Sztuczna inteligencja szybko się poprawiła, ale pozostaje daleko w tyle za ogólnymi możliwościami nawet ludzkiego dziecka.

Zastosowania robotyki zostały ograniczone do podstawowych zadań w prostych środowiskach, takich jak przenoszenie towarów w fabryce lub autonomiczne odkurzanie domu. Innowacyjna praca Muska w Tesli i SpaceX zrewolucjonizowała przemysł samochodowy i kosmiczny. Ale zyskał on również reputację tego, który nie dotrzymuje terminów i obiecuje zbyt wiele.

Musk nie spotkałby się z wieloma agresywnymi zarzutami, gdyby autonomiczne pojazdy Tesli byłyby gotowe do masowego użytku komercyjnego. National Highway Traffic Safety Administration bada bezpieczeństwo oprogramowania do autonomicznej jazdy Tesli, a dwóch senatorów z USA zwróciło się do Federalnej Komisji Handlu o zbadanie, czy marketing Tesli dotyczący jej oprogramowania do autonomicznej jazdy nie jest zwodniczy.

Musk opisał skonstruowanie robota jako rozszerzenie pracy Tesli nad budowaniem autonomicznych pojazdów. Robot będzie korzystał z tego samego chipa komputerowego i nawigował za pomocą ośmiu kamer, niczym nie różniących się od pojazdów Tesli.
Musk powiedział, że robot będzie miał 5 stóp i 8 cali wysokości, ważył 125 funtów, będzie w stanie unieść 45 funtów i poruszać się z prędkością 5 mil na godzinę.

Czy możesz z nim porozmawiać i powiedzieć „proszę, weź tę śrubę i przymocuj ją do samochodu tym kluczem”, a powinien być w stanie to zrobić. Proszę idź do sklepu i przynieś mi następujące artykuły spożywcze.”

powiedział Musk.

Będzie wykonywał tego rodzaju polecenia. Musk dodał, że Tesla zacznie od skonstruowania i zamontowania robotowi pięciu palców na każdą rękę, ale to może się zmienić.

Musk powiedział podczas AI Day, że Tesla chce pokazać, że jest czymś więcej niż tylko firmą produkującą samochody elektryczne. Kilku jego pracowników wygłosiło prezentacje zachwalające wiedzę Tesli w dziedzinie sztucznej inteligencji, która ma kluczowe znaczenie dla rozwoju autonomicznych samochodów lub humanoidalnego robota. Musk żartował też, że robot będzie przyjazny.

Mamy nadzieję, że nie pojawi się to w dystopijnym filmie sci-fi

powiedział Musk.
Źródło

Skomentuj artykuł: