Trasą S19 dotrzemy do granicy z Białorusią

Ministerstwo infrastruktury poinformowało o podpisaniu umowy na realizację drogi ekspresowej S19 między granicą z Białorusią w Kuźnicy a Sokółką. To piąty przetarg ogłoszony w ub. roku na podlaskie odcinki S19, który zostaje zakończony podpisaniem umowy z wykonawcą. Tym samym w realizacji jest już ponad 56 km drogi ekspresowej S19 w województwie podlaskim.

Łącznie z podpisaną umową na odcinek od Kuźnicy do Sokółki, w realizacji w systemie Projektuj i buduj znajduje się 56 km drogi ekspresowej S19 w woj. podlaskim oraz 5 km dwujezdniowej DK19 i 13,7 km jednojezdniowej DK65.

Dzięki realizowanej trasie S19 Podlasie, Lubelszczyzna i Podkarpacie zyskują nowe szanse, nowe szanse otwierają się też przed naszą częścią Europy. Inwestujemy w drogi w każdym regionie Polski, ponieważ wierzymy, że zrównoważony rozwój jest najlepszą odpowiedzią na wyzwania stawiane przez dzisiejszą rzeczywistość gospodarczą

powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Wartość kontraktu budowlanego na odcinek Kuźnica - Sokółka wynosi 526,22 mln zł. Za tę kwotę wykonawca, firma PORR, wybuduje 15,8 km dwujezdniowej drogi od Kuźnicy do Sokółki, z tego w standardzie drogi ekspresowej S19 - 10,5 km, a w standardzie klasy GP (ruchu głównego przyspieszonego) - 5,25 km. Cała droga ma być przystosowana do ruchu ciężkiego o nośności 11,5 t/oś.

Przy przejściu granicznym zaplanowano sześć pasów ruchu (dwa wjazdowe do kraju i cztery wyjazdowe). Powstaną 2 węzły: Kuźnica oraz Sokółka Północ. Inwestycja zakłada również budowę 12 obiektów inżynierskich, w tym mostu nad rzeką Łosośna oraz jednego wiaduktu kolejowego. Przewidziano też budowę dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych.

Cała inwestycja ma być zrealizowana w systemie Projektuj i buduj. Uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) oraz rozpoczęcie prac przewidziane jest na III kw. 2022 r. Zakończenie robót budowlanych zaplanowano na przełom 2024 i 2025 r.

Skomentuj artykuł: