Trzy nowe międzynarodowe fundusze w portfelu PFR Ventures

PFR Ventures podpisało umowy z trzema międzynarodowymi funduszami venture capital, które będą inwestować w polskie, innowacyjne spółki. To DN Capital, Finch Capital i White Star Capital. Publiczny inwestor alokował w trzy zespoły łącznie 115 mln zł. Zainwestują one w Polsce dwukrotność tej kwoty.

PFR Ventures posiada blisko 3 mld zł na inwestycje w fundusze venture capital i private equity. Środki te dystrybuowane są do lokalnych i międzynarodowych zespołów. Tym samym, z jednej strony budowany jest krajowy rynek, a z drugiej przyciągane jest doświadczenie z bardziej rozwiniętych ekosystemów. 

- Kontynuujemy strategię sprowadzania do polski najlepszych zagranicznych inwestorów venture capital. Chcemy wprowadzać na rynek najlepsze praktyki inwestycyjne, które są już obecne w rozwiniętych ekosystemach. To taka zdrowa konkurencja, która pozwala lokalnym zespołom się uczyć i doskonalić, a z czasem wchodzić w partnerstwa i inwestować „ramię w ramię” - mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. 

Wszystkie trzy fundusze mają już na swoim koncie pojedyncze inwestycje w polskie spółki. Przykładowo: DN Capital finansuje Nomagic (2018), Finch Capital jest obecny w Symmetrical (2019, 2020), a White Star Capital dostrzegł potencjał w Packhelp (2019) i Uncapped (2019, 2021). 

- W 2020 r. polskie innowacyjne spółki pozyskały w sumie ponad 2,1 mld zł. To więcej niż w pięciu poprzedzających latach razem wziętych. Lokalne zespoły zapewniają głównie finansowanie zalążkowe. Duże, międzynarodowe fundusze pomagają finansować etap ekspansji. Dlatego też zapewniamy kapitał po obu stronach, aby zagwarantować stabilność finansowania polskich projektów - komentuje Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

- Jesteśmy wciąż we wczesnej fazie rozwoju ekosystemu innowacji, ale weszliśmy właśnie w drugi etap, w którym chcemy rozwijać już stworzony rynek. Cieszymy się, że do portfela PFR Ventures dołączają DN Capital, Finch Capital i White Star Capital. To jednak nie koniec - będziemy szukać kolejnych globalnych funduszy, które chcą inwestować w Polsce. Takie zespoły mogą liczyć na nasz kapitał - mówi Bartłomiej Samsonowicz, dyr. inwestycyjny w PFR Ventures. 

PFR Ventures już wcześniej inwestował w międzynarodowe zespoły inwestujące w Polsce, jak polsko-amerykański Atmos Ventures (inwestor m.in. w Molecule.one i Nethone), holenderski Oxx (Codility) oraz polsko-niemiecki Sunfish Partners (Aether Biomedical Molecule.one). Łącznie, 13 funduszy o takim profilu pozyskało od PFR Ventures ponad 700 mln zł i zainwestowało dotychczas w 108 spółek, z czego 61 z nich działa w Polsce. Pełna kapitalizacja wszystkich tych zespołów przekracza 4 mld zł.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: