Turcja podbije kosmos z E. Muskiem

Prezydent Turcji Recep T. Erdogan po rozmowach z szefem Tesli i firmy kosmicznej SpaceX należącej do amerykańskiego miliardera nie wyklucza udziału tureckich kosmonautów w misji na księżyc.

Turcja zamierza włączyć się w ponowny podbój księżyca. w ramach swojego krajowego programu kosmicznego. 

“Pierwsze lądowanie na Księżycu nastąpi za pomocą naszej narodowej i autentycznej rakiety hybrydowej, która zostanie wystrzelona na orbitę pod koniec 2023 roku w ramach współpracy międzynarodowej”

powiedział Tayyip Erdogan, szczegółowo opisując misję.

W zeszłym miesiącu Erdogan rozmawiał z szefem Tesli i SpaceX, Elonem Muskiem, na temat możliwej współpracy w zakresie technologii kosmicznych z tureckimi firmami. Przemawiając podczas tego wydarzenia, które miało miejsce w Ankarze, Erdogan ogłosił program z 10 strategicznymi celami, w tym wysłanie obywatela Turcji na misję naukową w kosmos, prawdopodobnie na księżyc. 

W  pod koniec ub. roku  -Turcja we współpracy ze Spacer  - wystrzeliła na orbitę własnego satelitę Turksat 5A z bazy kosmicznej w Stanach Zjednoczonych. Start kolejnego satelity Turksat 5B planowany jest na drugi kwartał 2021 roku.

Wcześniej Turcja wystrzeliła satelity rozpoznawcze i komunikacyjne, utworzyła centrum integracji i testowania systemów satelitarnych oraz wyprodukowała krajowego satelitę HD o nazwie IMECE, który ma zostać wystrzelony w 2022 roku.

Turcja zamierza osiągnąć swoje strategiczne cele kosmiczne za 10 lat, zapowiedział Erdogan, dodając, że kraj ten usprawni prace nad technologiami satelitarnymi i ustanowi port kosmiczny z innymi krajami sojuszniczymi.

„Nasze stopy będą na ziemi, ale nasze oczy będą w przestrzeni. Nasze korzenie będą na ziemi, nasze gałęzie będą wysoko na niebie"

powiedział Erdogan.
Źródło

Skomentuj artykuł: