6 na 10 polskich MŚP doświadczyło w ostatnim roku cyberataku

W dzisiejszym świecie, coraz bardziej uzależnionym od technologii, cyberbezpieczeństwo jest kluczowym aspektem działalności biznesowej. Przedsiębiorcy i pracodawcy muszą być świadomi, że cyberataki stanowią niezwykle realne zagrożenie i mogą mieć poważne konsekwencje zarówno dla funkcjonowania firmy jak i reputacji całego przedsiębiorstwa.

Pracodawcy RP przygotowali raport – „Cyberbezpieczeństwo – wyzwania dla biznesu”, w którym szczegółowo przedstawiają zarówno praktyczne jak i prawne aspekty mogące pomóc przedsiębiorcom w ochronie ich firm przed cyberzagrożeniami. 
- Przestępcy działający w sieci mają dostęp do coraz większej liczby narzędzi i zasobów, które mogą być wykorzystane przeciwko firmom. Dziś inwestowanie w cyberbezpieczeństwo nie jest już luksusem, ale koniecznością – mówi prezes Pracodawców RP Rafał Dutkiewicz.
Coroczne badania nie pozostawiają złudzeń – ataków ze strony internetowych przestępców przybywa, a ich działania są coraz bardziej wyrafinowane. Tylko w ostatnim roku aż 59% małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce doświadczyło cyberataku, którego średni koszt wynosił ponad 1 mln zł.
- Cyberbezpieczeństwo może wydawać się typowo technologicznym wyzwaniem, jednak prawo staje się coraz bardziej istotnym elementem architektury gwarantującej odpowiednie zabezpieczenie danych w każdej firmie – dodaje mec. Piotr Spaczyński, Partner Zarządzający w SSW Pragmatic Solutions.
W raporcie przygotowanym przez Pracodawców RP, SSW Pragmatic Solutions i DAGMA Bezpieczeństwo IT jego autorzy pokazują, że bezpowrotnie minęły już czasy, w których o zabezpieczeniach IT w firmach decydowało grono zaledwie kilku informatyków w oderwaniu od reszty firmy. 
- Dla zapewnienia cyberbezpieczeństwa niezbędne jest, aby w tę tematykę zaangażowali się również menadżerowie najwyższego szczebla. Tak, aby wspólnie stworzyć kulturę bezpieczeństwa, zasady, procedury i zastosować optymalne dla firm rozwiązania techniczne – podkreśla Paweł Jurek, dyr. ds. rozwoju biznesu w DAGMA Bezpieczeństwo IT.

Źródło

Skomentuj artykuł: