Renta wdowia – wnioski można składać od 1 stycznia. Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać?
Z Nowym Rokiem zaczną obowiązywać przepisy, które wprowadzają tzw. rentę wdowią. To możliwość połączenia wypłaty renty rodzinnej wraz z innym świadczeniem, przede wszystkim z emeryturą. Nie każdy jednak senior będzie mógł skorzystać z tej możliwości. Jakie więc warunki należy spełnić?
Czym jest renta wdowia? To nowa możliwość, która pozwala owdowiałym emerytom połączenie i równoczesne pobieranie zarówno świadczenia emerytalno-rentowego, jak i renty rodzinnej przysługującej po zmarłym współmałżonku.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przede wszystkim apeluje: „Jeśli nie masz dotychczas przyznanej renty rodzinnej lub własnego świadczenia (np. emerytury) albo nie masz przyznanego żadnego z tych świadczeń, a spełniasz warunki, aby je otrzymać, nie zwlekaj i złóż o nie wniosek”.
Komu przysługuje renta wdowia? Cztery kluczowe warunki
Stosowne przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2025 roku i wówczas będzie można już składać niezbędne wnioski. Trzeba jednak pamiętać, że ta forma świadczenia przysługuje wyłącznie osobom spełniającym cztery podstawowe warunki:
• co najmniej 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn,
• do dnia śmierci współmałżonka dana osoba pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej,
• nabyte zostało prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu, w którym ukończyłaś 55 lat, jeśli jesteś kobietą lub ukończyłeś 60 lat, jeśli jesteś mężczyzną,
• nie można być obecnie w związku małżeńskim.
ZUS równocześnie zastrzega, że prawo do wypłaty tego świadczenia ustaje, jeśli zawarty zostanie nowy związek małżeński.
Jaka wysokość renty wdowiej?
Oczywiście, najczęściej pojawiające się pytanie, to w jakiej wysokości można otrzymać rentę wdowią? Zasada jest dość prosta - istnieją dwie opcje, a wybór zależy wyłącznie od zainteresowanego.
Jeśli senior jest uprawniony do otrzymywania własnego świadczenia np. emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej, to może wybrać jeden z dwóch wariantów:
• 100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia albo
• 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej.
„1 stycznia 2025 r. na naszej stronie internetowej zamieścimy specjalny kalkulator, który pomoże wybrać Ci korzystniejszy wariant. Dzięki temu narzędziu samodzielnie obliczysz szacunkową łączną kwotę świadczeń. O pomoc będziesz mógł również poprosić pracowników ZUS” – zapowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Ważna uwaga: w przypadku renty rodzinnej nie chodzi jedynie o świadczenie wypłacane przez ZUS, ale wszelkie instytucje emerytalno- rentowe, także „obsługujące” rolników, policjantów, wojskowych.
Równocześnie ZUS zastrzega, że od 1 stycznia 2027 wysokość drugiego świadczenia wzrośnie z 15% do 25%.
Jest też limit
Niestety, są dodatkowe warunki dotyczące wysokości wypłacanych świadczeń. Łącznie nie mogą one przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Jeśli ten limit zostanie przekroczony, to świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia.
„Wydamy wtedy decyzję, w której poinformujemy Cię o pomniejszeniu wypłacanych świadczeń” – tłumaczy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. – „Jeśli renta rodzinna lub własne świadczenie będzie wyższe od kwoty limitu, nadal będziemy wypłacać jedno ze świadczeń – wyższe lub to, które wybierzesz”.
Renta wdowia. Jak złożyć wniosek?
Seniorzy chcący otrzymywać rentę wdowią w pierwszej kolejności muszą złożyć „Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD)”. Formalności można załatwić zarówno w placówkach ZUS, jak i elektronicznie.
Czasu jest sporo, bo połączone świadczenia będą wypłacane od 1 lipca 2025 r. Nie ma jednak sensu odkładać na jutro, tego co możemy zrobić dzisiaj.
ZUS apeluje, aby przed złożeniem wniosku sprawdzić, czy zainteresowana osoba wypełnia wszystkie obligatoryjne warunki. Bo niespełnienie chociażby jednego będzie skutkować decyzją odmowną.
„Jeśli masz prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, to do wniosku o połączenie świadczeń z rentą rodzinną nie musisz dołączać żadnych dokumentów”
– zaznacza Zakład Ubezpieczeń Społecznych.