Przez rok, od marca 2024 r. do marca 2025 r., urzędy skarbowe wykreśliły z rejestru prawie 132,5 tys. firm. Ponad 9,3 tys. z nich dlatego, że nie można się było z nimi w żaden sposób skontaktować. Ewidentnych oszustów nakryto stosunkowo mało - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
"DGP" zauważa, że z rejestru VAT wykreślono 50 firm, które nie istniały, 6 za wystawianie pustych faktur i 4 za uczestnictwo w podatkowej karuzeli. 124 firmy przestały być podatnikami VAT z uwagi na naruszenia przepisów ustawy o Systemie Teleinformatycznym Izby Rozliczeniowej (STIR). Innymi słowy, z informacji zgromadzonych przez skarbówkę wynikało, że wykorzystywały one sektor bankowy do wyłudzania podatku.
Redakcja podnosi, że prawie 19 tys. podmiotów wykreślono z powodu nieskładania deklaracji podatkowych przez kwartał. Najwięcej firm straciło status podatnika VAT z uwagi na zawieszenie na co najmniej pół roku działalności gospodarczej (było ich ponad 95 tys.) lub z powodu składania w tym czasie wyłącznie zerowych deklaracji (ponad 7 tys. podmiotów).
"Dane resortu finansów są mocno zastanawiające, bo wynika z nich, że urzędy skarbowe najczęściej wyrejestrowują podatników, którym nie można automatycznie przypisać podatkowych oszustw. Jednocześnie znane mi przypadki takiego wykreślania zbyt często można uznać za groźny automatyzm"
– komentuje na łamach "DGP" Daniel Więckowski, doradca podatkowy i partner w kancelarii LTCA.