Do tej pory osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie musiały posiadać konta firmowego. Wystarczył zwykły rachunek osobisty w banku – typowy ROR – za pomocą którego można było płacić przelewy do kontrahentów, ZUS czy skarbówki. Od nowego roku to się zmieni ze względu na wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności (Split Payment) w kolejnych branżach czy białej listy podatników VAT.
Eksperci jednak uspokajają – to nie problem dla firm, bo banki mają bardzo bogatą ofertę kont, a niektóre nawet płacą za założenie konta firmowego. Uspokaja też resort finansów i przedstawia bardzo szerokie informacje na temat zmian od nowego roku na swoich stronach internetowych.
- W związku z uruchomieniem od 1 września 2019 r. nowego wykazu podatników VAT przypominamy, że obowiązek zapłaty na rachunek wskazany na wykazie podatników VAT wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r. Dopiero od tego dnia podatnik, podczas zapłaty na rachunek spoza wykazu, musi liczyć się z konsekwencjami w podatku dochodowym i z odpowiedzialnością solidarną w VAT. Oznacza to, że do 31 grudnia 2019 r. zapłata na rachunek spoza wykazu nie pociąga za sobą konsekwencji podatkowych.
Jednocześnie przypomina, że na stronach resortu finansów prezentowane są nowe pytania i odpowiedzi, które pomogą podatnikom przygotować się do korzystania z wykazu.
- Obecnie podatnicy mają czas, aby poznać zasady funkcjonowania wykazu, sposób wyszukiwania danych o swoich kontrahentach, jak również zweryfikować aktualność swoich danych i sprawdzić, czy ich rachunki widnieją w wykazie – zaznacza Mazur.
Warto pamiętać, że w wykazie zamieszczane są wyłącznie rachunki rozliczeniowe lub imienne rachunki w SKOK, otwarte w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
- Jeżeli zatem do działalności gospodarczej podatnik wykorzystuje rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (tzw. ROR), to taki rachunek nie będzie zamieszczony w wykazie – wyjaśnia Mazur.
Kolejna ważna zmiana dla podatników to Split Payment, czyli mechanizm polegający na podzielonej płatności. Polega on na tym, że do rachunku firmowego dołożony jest dodatkowy rachunek VAT, na który trafia część przelewów od kontrahentów. Wygląda to tak, że kwota netto idzie na rachunek firmowy, natomiast podatek VAT trafia na specjalne subkonto, z którego nie można sobie tak po prostu wyciągnąć środków jak z rachunku firmowego – można je przelać jedynie do Urzędu Skarbowego, ZUS lub opłacając fakturę z VAT. Od 1 listopada 2019 kolejne branże została wciągnięte do korzystania z mechanizmu podzielonej płatności.
Oprócz podmiotów wcześniej widniejących na liście – a więc zajmujących się odpadami, złomem, wyrobami ze stali czy metali szlachetnych – znalazły się tu również te, które zajmują się elektroniką (m.in. procesorami, smartfonami, laptopami, dyskami twardymi czy tonerami) oraz branża budowlana (roboty budowlane, ziemne, tynkarskie, malarskie).
Split Payment jest teraz dla nich obowiązkowy, kiedy dana transakcja przekracza 15 tys. zł i dotyczy nabycia towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Wystarczy, że choćby jeden z towarów wymienionych w tym załączniku jest na danej fakturze, a mechanizm podzielonej płatności zaczyna obowiązywać.
Ważna jest też dla firm tzw. biała lista podatników VAT, która funkcjonuje od 1 września 2019, a od 1 stycznia 2020 obejmie kolejnych podatników VAT. Lista ta została stworzona, by udostępnić informacje m.in. o tym, czy dany kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT (na przykład nie został właśnie wykreślony z rejestru) oraz na jaki rachunek powinniśmy mu przelać należności – dokładne informacje o tym dostępne są na stronie biznes.gov.pl.
Co przy tym bardzo ważne - na białej liście podatników VAT mogą się znajdować jedynie rachunki firmowe. Jeśli mamy taki rachunek, to jego dane powinny zostać wciągnięte do wykazu samoczynnie – o ile konto zostało podane w CEIDG. W przypadku firm zarejestrowanych w KRS możemy złożyć formularz uzupełniający (NIP-8), a w przypadku spółek cywilnych – zaktualizować dane (NIP-2), a w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność która nie podlega rejestracji w CEIDG – za pomocą zgłoszenia NIP-7.