Pracodawcy są zadowoleni z wydajności i aktywności swoich pracowników. Okazuje się, że w ostatnich latach zatrudnione osoby pracowały lepiej, wykazując odpowiednie podejście do pracy. Pracodawcy skarżą się jednak na jeden problem – nieodpowiednie wykorzystywanie krótkiego urlopu zdrowotnego, czyli popularnego L4, wynika z badań Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).
Chociaż zwolnienie otrzymać można tylko z zalecenia lekarza – trudno jest zweryfikować, czy pracownicy korzystają z niego prawidłowo. Podejrzenia pracodawców rosną, gdy ich pracownicy biorą L4 w dniach poprzedzających długie weekendy lub święta. Pojawia się wtedy uzasadnione podejrzenie, że wykorzystują zwolnienie L4 do odpoczynku, a nie z powodu problemów zdrowotnych. FPP podpowiada, jak pracodawcy mogą sobie z takim problemem poradzić.
- Pracodawcy zapominają, że mogą korzystać ze wsparcia ZUS. Odpowiednie służby skontrolują zarówno samą prawidłowość wystawienia zwolnienia lekarskiego, jak też sposób jego wykorzystywania Rzetelna kontrola może wyłapać nieprawidłowości, gdy pracownik świadomie nadużywa swojego prawa do urlopu zdrowotnego. Jednak o kontrolę ZUS-u musi wystąpić pracodawca. Dlatego przedsiębiorcy powinni częściej zwracać się do oddziału ZUS i wnioskować o to, żeby takie kontrole były prowadzone. Im szybciej to zrobią, tym większe jest prawdopodobieństwo, że nawet przy krótkotrwałych zwolnieniach taka kontrola nastąpi
– zaleca Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert FPP i Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej.
Wzór wniosku OL-2 o kontrolę zaświadczenia lekarskiego znajduje się na stronie ZUSu – po jego wydrukowaniu i wypełnieniu można go używać w korespondencji formalnej z ZUS.
Zakład pracy oraz ZUS mają prawo skontrolować prawidłowość orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz prawidłowość wystawiania zaświadczenia lekarskiego – pracodawca także ma takie uprawnienia, gdy zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20. osób.