Z inicjatywy Telewizji Republika odbyła się debata „Czas przedsiębiorców”. Dyskutowano m.in. o Konstytucji dla Biznesu, funduszach UE, rozwoju małych i średnich firm oraz problemach polskich przedsiębiorców. To już druga edycja akcji „Czas Przedsiębiorców” tym razem organizowana pod hasłem: „Konstytucja Biznesu – wyzwania dla rządu i przedsiębiorców”. Na łamach serwisu FilaryBiznesu.pl zamieszczamy obszerną relację z tego wydarzenia.
W debacie udział brali ministrowie polskiego rządu, ludzie z różnych gałęzi biznesu. Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Artur Soboń, Wiceminister Cyfryzacji Wanda Buk, Dyrektor Departamentu Poboru Podatków z Ministerstwa Finansów Dariusz Aniećko, Grzegorz Płatek, Dyrektor Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Rozwoju Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz, a także eksperci i przedstawiciele środowisk biznesu.
Uczestnicy debaty zgodzili się, że chociaż reforma prawa gospodarczego przygotowana przez obecny rząd i wprowadzona w życie poprzez uchwalenie pakietu 5 ustaw, znanych jako Konstytucja dla Biznesu, była ważnym krokiem w kierunku uregulowania zasad prowadzenia biznesu i zagwarantowania praw przedsiębiorcom, to konieczna jest dalsza poprawa otoczenia prawno-instytucjonalnego.
Dyskutowano też o wyzwaniach, które stoją przed polską gospodarką w związku m.in. z postępem technologicznym i koniecznością sprostania globalnej konkurencji. Oceniając funkcjonowanie Konstytucji Biznesu Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP wskazał na problem, jakim jest podejście wielu urzędników niższego szczebla w kontaktach z przedsiębiorcami. Jego zdaniem konieczna jest zmiana ich mentalności, bo nawet najlepsze prawo nie będzie skuteczne, jeśli nie będzie właściwie stosowane.
Uczestnicy debaty zgodzili się też, że podobne akcje jak „Czas Przedsiębiorców” są dobrym sposobem wymiany opinii pomiędzy środowiskami biznesu, a przedstawicielami administracji rządowej. Celem prowadzonego przez Telewizję Republika projektu jest przedstawienie problemów z jakimi borykają się przedsiębiorcy w swojej codziennej działalności i wypracowanie propozycji ich rozwiązania. Szczególnie ważny jest przy tym głos najmniejszych, małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią aż 99,8 proc. wszystkich firm w Polsce, wytwarzają prawie połowę PKB i zatrudniają prawie 70 proc. osób pracujących w sektorze przedsiębiorstw.
Dlaczego jesteśmy liderami regionu? Nie tylko regionu, a całej Europy - bo Polacy bardzo ciężko pracują. Kiedy patrzymy na pracę Polaków, to tak naprawdę niewielu z nas pracuje tylko 8 godzin. […] Pracujemy bardzo ciężko i coraz bardziej wydajnie. Stopień organizacji pracy w Polsce jest coraz wyższy i dlatego wyprzedzamy inne kraje. Chodzi o to, żeby tej pracy nie marnować: przez głupie przepisy, przez nierozsądne obciążenia fiskalne przez niewłaściwe decyzje dotyczące strumienia pieniędzy ze strony państwa.
W debacie udział brali ministrowie polskiego rządu, ludzie z różnych gałęzi biznesu.
Debaty wyniknęły trochę z naszych doświadczeń z Widzami, z Czytelnikami, bo warto spotkać się i o tych problemach powiedzieć. Żeby nam władza powiedziała, co chce zrobić państwu - a państwo powiedzieli, co władza powinna zrobić, żeby ten wzrost gospodarczy, ta dobra sytuacja, która jest w większości polskich przedsiębiorstw były kontynuowane.
Jednym z tematów była obecna kondycja polskich kolei. Jak ocenił wiceprezes PKP S.A. Andrzej Olszewski, „kolej przeżywa dziś renesans”.
Obserwujemy bum inwestycyjny, opiewający na kwotę 100 mld zł. To jednocześnie ogromny zastrzyk dla polskiej gospodarki. Współpraca pomiędzy podmiotami z grupy PKP jest w tym zakresie imponująca. Inwestycje te dotyczą całości kolei, tj. tam gdzie pasażer rozpoczyna podróż – czyli dworce, poprzez remont linii kolejowych, po zakup nowego taboru.
Podkreślił, że „w ramach grupy PKP funkcjonuje spółka PKP Informatyka”.
Mamy Centrum Bezpieczeństwa Sieci, gdzie jest ścisła współpraca z NASK-iem (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa Państwowy Instytut Badawczy -red.) W ostatnim roku uruchomiliśmy „Wspólny Bilet” – jeden dla kilku przewoźników z degresywną taryfą; możliwość jego zakupu przez smartfona. Ostatnio uruchomiona została usługa, także w pendolino, umożliwiająca wskazanie przez klienta konkretnego miejsca do odbycia podróży.
Całość debaty można obejrzeć TUTAJ:
To już druga edycja akcji „Czas Przedsiębiorców”. Debata zorganizowana w czerwcu br. -także z inicjatywy Telewizji Republika- zgromadziła wybitne osobistości ze świata polityki oraz biznesu. Więcej informacji o pierwszej edycji TUTAJ.
Debata „Konstytucja Biznesu – wyzwania dla rządu i przedsiębiorców”, była podsumowaniem akcji „Czas Przedsiębiorców”. Oprócz niej w studiu Telewizji Republika przeprowadzone zostały trzy debaty z udziałem ekspertów poświęcone najważniejszym dylematom i wyzwaniom stojącym przez polską gospodarką. Dyskusje dotyczyły cyberbezpieczeństwa, infrastruktury, ekspansji zagranicznej i współpracy małych z dużymi.
Partnerami akcji „Czas Przedsiębiorców” byli: JBB Bałdyga, NASK, PKP (Partnerzy Strategiczni), Poczta Polska (Partner Główny) oraz Chmura Krajowa, PKP Intercity, PFR TFI, PKP Cargo oraz Węglokoks