Grecka katastrofa: dziewięciu na dziesięciu studentów nie ma doświadczenia zawodowego

Dziewięciu na dziesięciu greckich studentów w wieku od 15 do 29 lat nie zdobywa doświadczenia zawodowego podczas studiów. To jeden z najgorszych wyników w UE - wynika z danych Eurostatu.

Na niską korelację między wykształceniem a zatrudnieniem w Grecji wskazują badania Eurostatu, według których ponad dziewięć na dziesięć studentów do 29. roku życia, nie ma kontaktu z rynkiem pracy. Innymi słowy, pozostają oni poza statystykami dotyczącym siły roboczej kraju, ponieważ nie są ani zatrudnieni, ani zgłoszeni jako bezrobotni. Według danych Europejskiej Służby Statystycznej w 2021 roku tylko 6,1 proc. młodych ludzi w wieku od 15 do 29 lat w Grecji, którzy uczestniczyli w jakimś procesie formalnego kształcenia lub szkolenia, było jednocześnie zatrudnionych.

Kolejne 2,1% poszukiwało pracy i zgłaszało gotowość do jej podjęcia, czyli było bezrobotne według oficjalnej terminologii Unii Europejskiej. 

Jednak zdecydowana większość tej grupy, a mianowicie 91,8 proc., była poza siłą roboczą, nie miała żadnego kontaktu z rynkiem pracy. Na poziomie UE odsetek młodych ludzi w wieku do 29 lat, którzy uczą się i pracują, jest znacznie wyższy i wynosi 23,4 proc. 

Należy zauważyć, że w niektórych krajach młodzi ludzie rozpoczynają pracę, np. w formie pracy w niepełnym wymiarze godzin, pracy weekendowej lub studenckiej, jednocześnie uczestnicząc w edukacji formalnej. Jest to uwarunkowane krajowymi systemami edukacji i szkoleń, a także innymi czynnikami, takimi jak charakterystyka krajowego rynku pracy i czynniki kulturowe. Ogólnie rzecz biorąc, w 2021 roku ok. 23 proc. nowych studentów było również zatrudnionych, podczas gdy 3 proc. szukało pracy i deklarowało gotowość do rozpoczęcia pracy ("bezrobotni"). 73 proc. było poza statystykami siły roboczej (ani zatrudnieni, ani bezrobotni).

Największy odsetek studentów i praktykantów w wieku 15-29 lat, którzy pracowali w trakcie nauki, odnotowano w Holandii (70%), a następnie w Danii (49%) i Niemczech (42%). Z kolei najniższe wskaźniki zatrudnienia wśród studentów i praktykantów w wieku 15-29 lat odnotowano w Rumunii (2%), na Słowacji (4%), na Węgrzech i w Bułgarii (w obu przypadkach 5%). Zaraz po nich plasuje się właśnie Grecja.

Najwyższy odsetek studentów i praktykantów w wieku 15-29 lat, którzy byli bezrobotni (co oznacza, że szukali pracy i byli gotowi podjąć ją w trakcie nauki) odnotowano w Szwecji (14%), a następnie w Finlandii (9%) i Holandii (7%). Natomiast mniej niż 1% studentów i praktykantów w tej grupie wiekowej pozostawało bez pracy w Czechach, Rumunii, na Węgrzech i w Chorwacji.

Jak wskazują greccy przedsiębiorcy, proces przeprowadzenia młodych ludzi ze szkoły do pracy jest jednym z największych wyzwań dla Grecji, która boryka się ze znacznie wysoką stopą bezrobocia wśród młodzieży. Niemożność powiązania edukacji z krajowym rynkiem pracy łączony jest nie tylko z fragmentacją greckiego rynku, ale także z trwałymi patologiami systemu edukacji i szkolenia zawodowego oraz z niską zdolnością państwa do świadczenia spersonalizowanych usług dla młodych ludzi.

Skomentuj artykuł: