Sukces specjalnej edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Mimo pandemii koronawirusa w kongresie wzięła udział rekordowa liczba uczestników
Dobiegła końca specjalna edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Z powodu ograniczeń wywołanych pandemią, organizatorzy zaproponowali hybrydowe połączenie oraz alternatywną formułę spotkań online, na których poruszane były istotne dla przedsiębiorców kwestie. Tegoroczna specjalna edycja pod hasłem Back to Business była zorientowana na pomoc w zrozumieniu nowej rzeczywistości wywołanej pandemią. Łącznie w organizowanych spotkaniach wzięło udział 11,5 tys. uczestników. Na jedynej w Polsce platformie spotkań B2B online do bezpłatnego networkingu przedsiębiorców, której pomysłodawcą jest EKMŚP, a organizatorem Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, odbyło się blisko 70 spotkań, w których uczestniczyli właściciele firm z 17 krajów.
W ramach Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw zorganizowano cztery konferencje, które koncentrowały się na rozmowach o przywróceniu łańcucha dostaw, zadbania o dalszy rozwój gospodarki oraz przekazanie niezbędnej wiedzy, dzięki, której przedsiębiorcy będą mogli efektywniej prowadzić swoje firmy, w tak trudnych czasach. Tegoroczny kongres, mimo specyficznych warunków i zmienionej formuły, przyciągnął rekordową liczbę uczestników – łącznie wzięło w nim udział 11,5 tys. osób - o 3,5 tys. więcej niż w zeszłorocznej edycji.
Nowa rzeczywistość – nowe rozwiązania
W czasie czterech wydarzeń zorganizowanych w ramach EKMŚP eksperci zaprezentowali dobre, sprawdzone praktyki biznesowe oraz wiele ciekawych rozwiązań i narzędzi, które mogą wesprzeć przedsiębiorców. Nowa rzeczywistość istotnie wpłynęła na biznes i gospodarkę, pojawiły się nowe wyzwania, którym nie wszystkim udało się sprostać. Jedną z propozycji przedstawionych przez organizatorów kongresu jest Centrum Wsparcia Małych i Średnich Przedsiębiorstw, którego zadaniem jest pomoc przedsiębiorcom dotkniętym koronawirusem w odnalezieniu się w nowej sytuacji i utrzymaniu na rynku.
- Za nami jedno z ważniejszych wydarzeń o przyszłości polskich przedsiębiorców. Bardzo wiele podmiotów zaangażowało się w organizację spotkań, podczas których chcieliśmy zaprezentować najlepsze praktyki i omówić nowe formy prowadzenia biznesu. Firmy mają dzisiaj różnego rodzaju problemy. Faktem jest, że to, co dzisiaj się dzieje z gospodarką, jest pewnego rodzaju transformacją. Każdy musi się odnaleźć w nowej rzeczywistości, która dla wielu jest brutalna. Dlatego stworzyliśmy projekt Centrum Wsparcia MŚP, który ma na celu odciążyć przedsiębiorstwa oraz pomóc w uzyskaniu środków. Pracujemy nad tym, żeby zaimplementować te rozwiązania w całej Polsce. Na Śląsku projekt ten zyskał ogromną popularność i wierzymy, że może przysłużyć się przedsiębiorcom z całego kraju
Wyzwania w najważniejszych sektorach gospodarki
Podczas spotkań on-line, zaproszeni eksperci rozmawiali m.in. o transformacji energetycznej Europy i kosztach przemian w energetyce, o tym jak inwestować i jak szukać środków finasowania w Polsce, ale także zagranicą. Zaprezentowane zostały innowacyjne narzędzia i rozwiązania, które w szczególności mogą okazać się użyteczne w czasie pandemii dla przedsiębiorców i samorządowców. Koronawirus spowodował przyśpieszoną transformację technologiczną. Znaczna część firm, o ile tylko wykonywana praca na to pozwala, przeniosła się na pracę zdalną i realizuje projekty online. Dotyczy to także branży eventowej, czego przykładem jest organizacja tegorocznego kongresu w formie online. Ostatnie spotkanie w ramach EKMŚP zostało poświęcone rozwiązaniom technologicznym i hi-tech, które są kluczowe w procesie cyfryzacji oraz w prowadzeniu firm w dzisiejszej rzeczywistości.
W ramach tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbywającej się pod hasłem Back to Business, została uruchomiona jedyna w Polsce platforma spotkań B2B online do networkingu przedsiębiorców. Dzięki tym spotkaniom przedsiębiorcy mogli na nowo nawiązać relacje, rozmawiać o odbudowie zerwanych w ostatnim roku łańcuchach dostaw oraz możliwości wejścia polskich firm na nowe rynki. W spotkaniach uczestniczyli przedsiębiorcy z 16 krajów, a łącznie odbyło się ich blisko 70.
Pomimo wielu wyzwań, przed jakimi stanęli organizatorzy tegorocznego Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, wydarzenie odniosło duży sukces, a przedstawione rekomendacje, narzędzia oraz rozwiązania mogą mieć znaczący wpływ na dalsze funkcjonowanie wielu firm.
Organizatorzy już dziś zapowiadają 10, jubileuszową edycję kongresu, która odbędzie się jesienią 2021 roku i planowana jest jak tegoroczna w formule hybrydowej.