Przyjęto nowelizację ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych

Sejm większością głosów przyjął nowelę ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych. Ustawa m.in. rozszerza krąg podmiotów uprawnionych do otrzymywania informacji gospodarczych oraz informacji z rejestru zapytań o Służbę Wywiadu Wojskowego i Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz o Biuro Nadzoru Wewnętrznego w MSWiA i Żandarmerię Wojskową.

Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 232 posłów, 179 było przeciw, jeden się wstrzymał. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Ustawa m.in. rozszerza krąg podmiotów uprawnionych do otrzymywania informacji gospodarczych oraz informacji z rejestru zapytań o Służbę Wywiadu Wojskowego i Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz o Biuro Nadzoru Wewnętrznego w MSWiA i Żandarmerię Wojskową.

Pierwotny projekt przewidywał, że obok ustawowych organów poszczególnych służb dostęp do informacji będą mieli też upoważnieni przez nie policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej, żołnierze Żandarmerii Wojskowej, czy funkcjonariusze BNW.

Wbrew rekomendacji komisji, Sejm przyjął jednak poprawkę zgłoszoną przez Polskę 2050-Trzecią Drogę, która ogranicza krąg podmiotów uprawnionych do otrzymywania informacji gospodarczych do tych wymienionych w ustawie; wykreśla możliwość dostępu do informacji dla upoważnionych policjantów, funkcjonariuszy SG, inspektorów Biura Nadzoru Wewnętrznego, żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.

12 września sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju pozytywnie zaopiniowała trzy poprawki zgłoszone przez posłów Koalicji Obywatelskiej do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Jak podano w uzasadnieniu do projektu, nowelizacja ustawy powinna wpłynąć na poprawę relacji przedsiębiorców z biurami informacji gospodarczej. Zaznaczono również, że klienci biur uzyskają "precyzyjne i jednoznaczne" informacje o zakresie ich działalności i stosowanych cennikach oraz informacje o podmiotach, które posiadają informacje gospodarcze o nich.

Pierwsza poprawka zgłoszona podczas prac komisji wnosi jednak, że nie podaje się informacji o złożonym wniosku o udostępnienie informacji gospodarczych, jeżeli z wnioskiem wystąpiły podmioty o których mowa w art. 25 ust. 1 nowelizowanej ustawy. Chodzi m.in. o Prokuratora Generalnego, służby bezpieczeństwa, organy Administracji Skarbowej, prezesa NIK, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

Druga poprawka nakłada na biuro informacji gospodarczej, wykonujące działalność w dniu wejścia w życie noweli ustawy, obowiązek dostosowania do niej w drodze uchwały regulaminu zarządzania danymi w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie przepisów.

Trzecia poprawka przewiduje, że regulaminy zarządzania danymi lub zmiany w tych regulaminach przekazane ministrowi właściwemu do spraw gospodarki do zatwierdzenia przed dniem wejścia w życie noweli i niezatwierdzone, podlegają zwrotowi celem dostosowania.

Nowela reguluje m.in. procedurę zatwierdzania przez ministra regulaminów zarządzania danymi biura informacji gospodarczej.

Ustawa zakłada też zmianę zasad dostępu do informacji gospodarczych przez jednostki podległe MSWiA i MON. "Wystąpienie do biura nie będzie wymagać uzyskania upoważnienia odpowiedniego komendanta głównego. Przeniesienie upoważnień bezpośrednio na jednostki terenowe znakomicie usprawni proces pozyskiwania informacji z biur przez te organy" - tłumaczył wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak.

W ustawie wskazano też termin, w którym zarząd biura jest obowiązany przesłać regulamin zarządzania danymi do zatwierdzenia przez ministra i wprowadzono przepis nakładający na ministra obowiązek poinformowania biura o dacie załatwienia sprawy milcząco. Wprowadzono również termin, w którym minister publikuje zatwierdzony regulamin - w obecnym stanie prawnym nie ma w tym zakresie regulacji.

Zgodnie z założeniem autorów nowych przepisów nowela powinna wpłynąć na poprawę relacji przedsiębiorców z biurami informacji gospodarczej. Zaznaczono również, że klienci biur uzyskają "precyzyjne i jednoznaczne" informacje o zakresie ich działalności i stosowanych cennikach oraz informacje o podmiotach, które posiadają informacje gospodarcze o nich. 

Źródło

Skomentuj artykuł: