Zwycięzcy VI edycji programu Szkoła Pionierów PFR

W Centralnym Domu Technologii w Warszawie odbyła się Gala Finałowa VI edycji Szkoły Pionierów oraz podsumowanie wszystkich sześciu edycji programu. 

Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z Allegro już po raz szósty przeprowadził program, którego celem  jest rozwój  początkujących przedsiębiorców z pomysłem na innowacyjne produkty lub usługi, wpisujące się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Do ostatniego etapu tegorocznego programu zakwalifikowało się 8 zespołów, które przedstawiło jury swoje projekty. 

Najlepszym okazał się  zespół Jidoka, tworzący platformę pozwalającą małym i średnim firmom na automatyzację procesów i szybsze wprowadzanie rozwiązań AI. Do zwycięzców trafiło 50 tys. zł na dalsze rozwijanie pomysłu. Wyróżnienia zdobyły zespoły, Optifood – narzędzie do mierzenia strat żywności w restauracjach oraz MedNotes tworzący silnik AI do gromadzenia, analizy i wprowadzenia danych do dokumentacji medycznej. Zespoły te otrzymały po 30 tys. zł.

Każdy zespół miał 3 minuty na zaprezentowanie swoich rozwiązań. Oceniana była wartość biznesowa i merytoryczna projektu, a także jakość prezentacji. Przed oceniającymi przedstawicielami PFR, PFR Ventures, partnera programu - Allegro i funduszy VC stanęły stanęło 8 zespołów, które najlepiej ocenione zostały podczas Demo Day:

Goodbye Fifi – zielone, leśne miejsca pochówku dla zwierząt;

Jidoka – platforma, która ma pozwalać firmom na automatyzację procesów i szybsze wprowadzanie rozwiązań AI;

Joyn – sieć społecznościowa dla rodziców;

Mednotes – silnik AI do gromadzenia, analizy i wprowadzenia danych do dokumentacji medycznej;

OptiFood – narzędzie do mierzenia strat żywności w restauracjach i zapobiegania jej;

Snapskill – platforma do nauki kompetencji przyszłości skierowana do uczniów i nauczycieli;

Trill – platforma łącząca muzyków z ekspertami z branży muzycznej (producentami, wytwórniami, managerami itd.);

Well Bioprints – projekt przyspieszający badania leków za pomocą modeli 3D.

- Poprzez takie inicjatywy jak Szkoła Pionierów PFR promujemy polską myśl technologiczną, zwiększamy konkurencyjność rodzimych rozwiązań oraz budujemy społeczność przyszłych liderów, którzy będą mieli znaczący wpływ na ekosystem innowacji w Polsce

mówi Paweł Borys, prezes PFR

Budowanie zespołu, tworzenie modelu biznesowego, walidowanie pomysłów, prototypowanie, sprzedaż czy pozyskiwanie finansowania na projekt – to tylko niektóre kompetencje i umiejętności biznesowe, jakie zdobyli uczestnicy programu. Pionierzy nabywali wiedzę i umiejętności podczas dwóch tygodni intensywnych warsztatów biznesowych prowadzonych przez specjalistów z rynku, które odbywały się w Warszawie i Pradze, we współpracy z CzechInvest i ImpactHub.Następnie, przy wsparciu mentorów, uczestnicy w ciągu dwóch miesięcy rozwijali i dopracowywali swoje projekty, które zostały zaprezentowane podczas Gali.

Szkoła Pionierów PFR to międzynarodowy program edukacyjno – inkubacyjny dla początkujących przedsiębiorców i wizjonerów technologicznych. Od początku istnienia programu, ukończyło go już 300 osób, a stworzone przez Pionierów startupy pozyskały w sumie ponad 200 mln zł finansowania. W trakcie programu uczestnicy tworzą zespoły i biorą udział w profesjonalnych warsztatach z udziałem czołowych ekspertów i doświadczonych start-uperów, którzy dzielą się z nimi swoją wiedzą biznesową i spostrzeżeniami. 

Źródło

Skomentuj artykuł: