Ukraińców do Polski przyciągają zarobki

Dla 39 proc. Ukraińców zarobki są największą motywacją do szukania pracy w Polsce, a dla 27 proc. - brak pracy w Ukrainie - wynika z najnowszego badania Gremi Personal. Jak dodano, półtora roku od wybuchu wojny Ukraińcy nadal masowo szukają pracy w naszym kraju.

Z badania centrum analitycznego Gremi Personal wynika, że 34 proc. badanych zdaje sobie sprawę z tego, że bez pracy nie jest w stanie funkcjonować w społeczeństwie. Największą motywacją do szukania pracy w Polsce są wyższe zarobki niż w Ukrainie - wskazało tak 39 proc. Ukraińców, a 27 proc. jako motywację do szukania pracy w Polsce wymienia brak pracy w Ukrainie.

"Przed wybuchem rosyjskiej wojny Ukraińcy przyjeżdżali do Polski głównie na 4–6 miesięcy, a następnie wracali do ojczyzny, żeby za zarobione pieniądze żyć pozostałą część roku. Ten trend się całkowicie zmienił" - wskazuje Anna Dzhobolda z Gremi Personal.

Wyjaśniła, że obecnie Ukraińcy szukają pracy na dłuższy okres, ponieważ zdają sobie sprawę, że ich pobyt w Polsce będzie dłuższy niż zwykle z powodu wojny. "Dlatego ludzie są teraz bardziej uważni w poszukiwaniu pracy i bardziej wymagający pod względem warunków pracy i życia. Przekwalifikowywanie się i ubieganie się o bardziej wykwalifikowaną pracę to nowy trend" - dodała.

Z badania wynika, że duża część uchodźców traktuje Polskę tranzytowo w drodze do Niemiec, Holandii czy dalej do Kanady. Na pytanie, dlaczego wybrali nasz kraj, najwięcej osób (24 proc.) przyznało, że jest on geograficznie bliżej Ukrainy, a najmniej (6 proc.) wskazało na łatwość uzyskania dokumentów. 20 proc. badanych wskazało, że ma tu krewnych i przyjaciół. Dla 17 proc. Ukraińców ważne jest to, że w Polsce jest wielu Ukraińców, a Polacy są mentalnie bliżej Ukraińców, zwłaszcza w porównaniu z krajami Europy Zachodniej. Dobry poziom wynagrodzeń ważny jest dla 13 proc. badanych, a 11 proc. respondentów wskazało, że życie w Polsce jest tańsze niż w innych krajach europejskich. Z kolei 9 proc. pytanych uważa, że język polski jest łatwiejszy do nauki niż inne.

"Przy wyborze pracy Ukraińcy kierują się przede wszystkim: wysokością wynagrodzenia (36 proc.), komfortem w pracy (21 proc.), położeniem geograficznym miejsca pracy (15 proc.) oraz warunkami do życia (14 proc.)" 

podano.

Mniej ważne są natomiast dogodne godziny pracy (9 proc.) oraz możliwości rozwoju kariery (8 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone za pomocą kwestionariusza elektronicznego w kwietniu i maju 2023 r. i objęło 1280 zatrudnionych Ukraińców w wieku od 18 do 60 lat. 

Źródło

Skomentuj artykuł: