USA: Średnia cena nowego samochodu wzrosła o 12,9%

Ceny nowych samochodów wzrosły w zeszłym miesiącu do rekordowego poziomu, ponieważ kupujący płacili w warunkach silnego popytu i ograniczonej podaży. Gwałtownie wzrosły także ceny aut używanych.

Według Kelley Blue Book, firmy zajmującej się wyceną pojazdów i badaniami motoryzacyjnymi, średnia cena transakcyjna nowych pojazdów sprzedanych w USA w październiku wzrosła o 12,9% rok do roku, czyli o 5266 USD, do 46.036 USD

Ceny wzrosły dzięki wyższej sprzedaży aut luksusowych oraz preferencjom dla dużych SUV-ów i pickupów. 

Sprzedaż aut luksusowych wzrosła do 16,3% całego rynku, w porównaniu z 15,2% w ubiegłym roku. Średnia cena luksusowego pojazdu wynosiła 61 020 USD. 

- Niezależnie od tego, czy są zdesperowani, czy niecierpliwi, konsumenci nadal płacą setki dolarów powyżej sugerowanej ceny za nowe pojazdy – twierdzi Kayla Reynolds, analityk z Cox Automotive.

- Podczas gdy średnia cena transakcji skoczyła do nowego rekordu, średni pakiet zachęt spadł do najniższego poziomu od 20 lat – dodała. - Teraz jest to absolutnie rynek sprzedawcy. 

Rekordowe ceny mogą przyhamować sprzedaż, ale ograniczenia podaży sprawiają, że trudno jest stwierdzić to na pewno. Sprzedaż nowych pojazdów wzrosła o 4,2% od września do 1,056 mln sztuk; był to jednak spadek o 22,4% w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku i o 21% poniżej poziomów z października 2019 roku. 

Zapasy pojazdów pozostają znacznie poniżej normalnych poziomów ze względu na globalny niedobór chipów, który powstał w następstwie pandemii. 

Producenci samochodów, w tym Ford Motor Co. i General Motors Co., wstrzymali produkcję w niektórych zakładach z powodu niemożności pozyskania chipów. 

Niedobór nowych pojazdów skierował konsumentów na rynek pojazdów używanych, czego skutkiem są gwałtowne wzrosty cen. 

Ceny używanych pojazdów na poziomie hurtowym wzrosły o 9,2% miesiąc do miesiąca w październiku a o 38,1% w porównaniu z ubiegłym rokiem. 

Samochody nie są jedynym towarem, którego ceny rosną w tym roku. Opublikowany w środę październikowy indeks cen towarów i usług konsumenckich pokazał, że ceny wzrosły w październiku o 0,9% i były o 6,2% wyższe od poziomów sprzed roku. Roczny wzrost był największy od 31 lat. 
 

Źródło

Skomentuj artykuł: