USA wprowadzają zakaz budowy „zaawansowanych technologicznie” fabryk w Chinach

Władze w Waszyngtonie wprowadzają ograniczenia w budowie „zaawansowanych technologicznie” fabryk w Chinach dla amerykańskich firm. Zakaz ma obowiązywać przez 10 lat i dotyczyć firm, które otrzymały fundusze federalne.  

Wytyczne zostały ujawnione w ramach planu o wartości 50 miliardów dolarów mającego na celu zbudowanie własnego przemysłu półprzewodników. Nowy zakaz ma miejsce w chwili, gdy grupy biznesowe naciskają na większe wsparcie rządu w celu zmniejszenia zależności od Chin. Duża część amerykańskich firm stoi w obliczu globalnego niedoboru mikroprocesorów, co spowolniło produkcję.

„Zamierzamy wdrożyć bariery ochronne, aby zapewnić, że ci, którzy otrzymują fundusze, nie mogą narażać bezpieczeństwa narodowego… nie mogą wykorzystywać tych pieniędzy do inwestowania w Chinach, nie mogą rozwijać najnowocześniejszych technologii w Chinach. … przez okres dziesięciu lat”, stwierdziła amerykańska sekretarz handlu Gina Raimondo., wyjaśniając ustawę Chips and Science Act.

„Firmy, które otrzymują pieniądze, mogą rozbudowywać swoje istniejące już fabryki w Chinach tylko w celu obsługi chińskiego rynku”.

Stany Zjednoczone i Chiny są uwikłane w długotrwały spór o handel i technologię. W sierpniu prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę przeznaczającą 280 miliardów dolarów na produkcję zaawansowanych technologii i badania naukowe, w obawie, że USA tracą przewagę technologiczną na rzecz Chin. Inwestycje obejmują ulgi podatkowe dla firm budujących zakłady produkujące chipy komputerowe w USA.

Stany Zjednoczone wytwarzają obecnie około 10% światowej podaży półprzewodników, które są kluczowe dla wszystkiego, od samochodów po telefony komórkowe, w porównaniu z prawie 40% w 1990 roku.

Ambasada chińska w Waszyngtonie sprzeciwiła się ustawie o półprzewodnikach, nazywając ją „mentalnością z czasów zimnej wojny”.

Niektórzy amerykańscy producenci chipów już odczuwają wpływ ograniczeń Waszyngtonu  sprzedaży amerykańskiej technologii do Chin. Na początku tego miesiąca Nvidia i AMD otrzymały od amerykańskich urzędników polecenie zaprzestania sprzedaży chipów sztucznej inteligencji do Chin.

Źródło

Skomentuj artykuł: