W Polsce drugie najniższe bezrobocie w krajach UE

Bezrobocie w Polsce w maju wyniosło 2,7 proc. - poinformował Eurostat. To jeden z najniższych poziomów w Unii Europejskiej. Lepsza sytuacja jest tylko w Czechach.

Zdaniem unijnego urzędu statystycznego w maju w Polsce było 468 tys. osób bezrobotnych. To sporo mniej niż przed rokiem, kiedy bez pracy pozostawało 612 tys. osób. Stopa bezrobocia, liczona według metodologii Eurostat, spadła rok do roku o 0,9 pkt proc. - z 3,6 proc. w maju 2021 do 2,7 proc. w maju bieżącego roku.

- Dane Eurostatu pokazują, że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest stabilna. Maj jest trzecim miesiącem z rzędu, w którym stopa bezrobocia utrzymuje się na tym samym poziomie. Sytuacja jest też lepsza niż przed rokiem. Poradziliśmy sobie z negatywnymi skutkami zamrożenia gospodarki w czasie pandemii. Ochroniliśmy rynek pracy i miejsca pracy - mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Z danych Eurostatu, wynika, że lepsza sytuacja na rynku pracy jest tylko w Czechach, gdzie stopa bezrobocia notowana jest na poziomie 2,5 proc. Bezrobocie w Polsce jest też dużo niższe niż wynosi unijna średnia (6,1 proc.) i średnia dla państw strefy euro (6,6 proc.).

Poprawia się też sytuacja osób młodych (do 25 lat) na rynku pracy. W maju stopa bezrobocia w tej grupie wiekowej wynosiła w Polsce 8,8 proc., sporo mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy było to 13,7 proc.

Źródło

Skomentuj artykuł: