W SSE i Polskiej Strefie Inwestycji decyzje o wsparciu realizacji dla 54 włoskich inwestycji

Podczas pobytu we Włoszech wiceszef ministerstwa rozwoju i technologii (MRiT) Grzegorz Piechowiak przedstawił zachęty prawno-podatkowe oraz możliwości inwestycyjne, jakie Polska oferuje zagranicznym przedsiębiorcom.

W rozmowie z wiceministrem spraw zagranicznych Włoch Manlio Di Stefano mówił też o różnorodności polskiej gospodarki oraz nakreślił szanse i perspektywy rozwoju polsko-włoskiej współpracy gospodarczej. Wiceszef MRiT uczestniczył również  w spotkaniu z inwestorami i przedstawicielami instytucji publicznych.

- Chciałbym podziękować włoskim przedsiębiorcom za zaangażowanie i wspieranie współpracy gospodarczej między naszymi państwami. Przypomnę tylko, że w latach 2016-2021 w Specjalnych Strefach Ekonomicznych oraz Polskiej Strefie Inwestycji zezwolenia i decyzje o wsparciu realizacji uzyskało 54 włoskich projektów inwestycyjnych na łączną wartość ok. 4 mld zł. Inwestorzy zagwarantowali utworzenie blisko 1200 nowych miejsc pracy - powiedział wiceminister Grzegorz Piechowiak.

Te dane plasują przedsiębiorców z Włoch na czwartym miejscu w rankingu wartości inwestycji zagranicznych realizowanych w Polskiej Strefie Inwestycji, który powstał w oparciu o kraj ich pochodzenia oraz dominujący kapitał w przedsiębiorstwie.  

Włochy to 5. partner Polski pod względem eksportu i 4. jeżeli chodzi o polski import. W 2021 r. nastąpiło wyraźne ożywienie polsko-włoskiej współpracy handlowej. Eksport na ten rynek zwiększył się o 27% i osiągnął 13,2 mld euro, a import wzrósł o 21% i wyniósł 14,3 mld euro.
Na rynek włoski eksportujemy przede wszystkim: samochody osobowe (ok. 5,7% udziału w 2021 r.), części i akcesoria samochodów (4,9%), aparaturę odbiorczą dla telewizji, monitory, projektory wideo (4,8%), miedź rafinowaną (3,6%), papierosy (2,7%), mięso wołowe (2,4%) oraz silniki spalinowe z zapłonem iskrowym (2,1%).

Z kolei z Włoch importujemy głównie: platynę w stanie surowym (5,5% udziałów w 2021 r.), części i akcesoria samochodów (3,9% udziału w 2021 r.), samochody ciężarowe (3,2%), leki złożone przygotowane do sprzedaży detalicznej (2,5%), wyroby walcowane z żeliwa lub stali niestopowej (2,1%), rury, przewody rurowe i profile z otwartym szwem lub nitowane (2%) oraz samochody osobowe (1,5%).

Źródło

Skomentuj artykuł: