Wakacje: Ceny noclegów wyhamowały

Już jutro skończą się pytania o oceny, coraz więcej za to pytań o ceny - zaczynają się wakacje, które poza domem planuje spędzić 65% Polaków. Dobra wiadomość jest taka, że po zeszłorocznych wzrostach ceny noclegów w Polsce wyhamowały, są o niespełna 4% wyższe niż w zeszłym roku. Najwyraźniej byliśmy na nie przygotowani, bo wartość dokonywanych rezerwacji jest o 24% wyższa niż w zeszłym roku - wynika z analizy serwisu Nocowanie.pl.

Jak podaje Polska Organizacja Turystyczna, wakacyjny wypoczynek poza domem planuje 65% Polaków, co prawda to o 5% mniej niż w zeszłym roku, ale jak wynika z danych Nocowanie.pl, branża nie ma jeszcze powodów do niepokoju.

- Na dziś liczba tegorocznych rezerwacji stanowi już 35% wszystkich dokonanych w lipcu i sierpniu zeszłego roku. To pozwala być dobrej myśli, tym bardziej że od kilku sezonów decyzję o wyborze noclegu polscy turyści podejmują najczęściej w ostatniej chwili, więc jest szansa na powtórzenie zeszłorocznych, dobrych wyników - mówi Tomasz Zaniewski, wiceprezes serwisu Nocowanie.pl. 

- Powody do optymizmu mają też właściciele obiektów noclegowych, bo choć nadal wypoczywamy krótko, to jednak średnia długość rezerwacji wzrosła względem zeszłego roku o prawie 20%, co sprawiło, że średnia wartość dokonywanych rezerwacji jest wyższa o 24% względem zeszłorocznej.

Z kolei dla planujących wakacyjne wyjazdy w kraju dobra wiadomość jest taka, że wzrost cen wreszcie wyhamował po gwałtownym skoku w zeszłym sezonie, gdy rynek odpowiedział na inflację. W tej chwili średnia cena za noc jest wyższa o niecałe 4% w przeliczeniu na osobę i kształtuje się na poziomie 118 złotych.

Jak wynika z ankiety serwisu Nocowanie.pl przeprowadzonej wśród 2000 turystów, jesteśmy przygotowani na takie wydatki. Na wakacyjny wyjazd do 200 złotych za osobę za noc chce przeznaczyć 34% planujących wyjazdy rodzinne i 28% osób zamierzających wyjechać tylko we dwoje. Blisko połowa - 49% par i 44% rodzin chce zamknąć wydatek na nocleg w kwocie do 100 złotych za osobę za noc.

Chociaż na liście najbardziej popularnych w okresie letnim miejscowości nadal niepodzielnie króluje Zakopane, to nie góry wybierzemy w tym roku najczęściej. Nad Bałtyk wybiera się 64% podróżujących z dziećmi i 55% urlopujących w parach. Jak pokazują najnowsze długoterminowe prognozy pogody, będą mogli cieszyć się słońcem i upalnymi dniami na plaży. W województwie pomorskim wybór turystów pada najczęściej na Jastrzębią Górę, Gdańsk, Władysławowo, Łebę i Ustkę. W zachodniopomorskim największego ruchu trzeba spodziewać się w Świnoujściu i Kołobrzegu.

Z kolei górskie wędrówki przewiduje 31% rodzin i co trzecia para, a co dziesiąty ankietowany wybiera się na Mazury.

Trwa też moda na krótkie miejskie weekendowe wypady. Właśnie za sprawą city break na liście najbardziej popularnych wakacyjnych kierunków znalazły się Kraków, Gdańsk, Wrocław” - podkreśla Zaniewski i dodaje, że trend ten wpisuje się w generalną tendencję do skracania wyjazdów, ale wyjeżdżania częściej. Wśród planujących wypoczynek we dwójkę dwutygodniowe wakacje ma w planach tylko 8% par i 7% rodzin.

Źródło

Skomentuj artykuł: